Kategorize

🍚🍚TARHANA YAPMAYAN KALMASIN | TARHANA TARİFİ🍚🍚

sevgili mutfağım youtube kanalı https://www.youtube.com/channel/UCB8lDXu_jypqbszDZHbDzWg

🍚TARHANA

🍚 MALZEMELER:

🍚Yarım Kilo Kırmızı Biber

🍚Yarım Kilo Domates

🍚Yarım Kilo Soğan

🍚1 Kg Yoğurt

🍚4 Yemek Kaşığı Tuz

🍚2 Yemek Kaşığı Biber Salçası

🍚4 Kg Un

🍚2 Yemek Kaşığı Ekşi Maya (ekşi maya bulamazsanız fırından pişmemiş ekmem hamuru alınabilir veya 1 yemek k pakmaya kullanılabilir)

YAPILIŞI: 🍚İlk olarak kırmızı biberi, domatesi ve soğanı birlikte robottan geçiriyoruz. Hepsini tencerede pişiriyoruz, piştikten sonra ılıyınca üzerine ekşi mayayı, yoğurdu, salçayı ve tuzu ekliyoruz. Tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Un koyduğumuz geniş bir leğene, hazırlamış olduğumuz karışımı ilave ediyoruz ve iyice karışana kadar yoğuruyoruz. Hamurun üzerine nemli bir bez örtüp, leğenin kapağını kapatıyoruz. Hamuru sıcak bir yerde dinlenmeye bırakıyoruz. Hamuru 10 gün boyunca her gün günde 1 kere yoğuruyoruz. 10 gün sonunda hamurdan küçük parçalar alarak, serin bir yere kuruması için seriyoruz. Hamurların üzerleri kuruyunca, ters çevirip arka yüzeyini de kurutuyoruz. İyice kuruyan hamuru ufalıyoruz. Elimizle ezdiriyoruz. İyice kuruyan ve küçülen hamuru, elekten geçiriyoruz. Hazırlanıp, toz haline gelen tarhanayı, serin bir yere serip kuruması için bir kaç gün bırakıyoruz. Kuruyan tarhanayı ağzı kapalı kaplarda serin yerlerde saklarsanız uzun süre tüketebilirsiniz. Tarhanamız hazır. Afiyet Olsun.❤❤

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(2 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top