Kategorize

🍛TAM KIVAMINDA🍛 PÜF NOKTALARIYLA🍛AŞURE TARİFİ🍛

Herkese merhaba. Sosyal eleştiri olarak yepyeni bir seri ile karşınızdayız. Sevgili Mutfağım Youtube kanalının hazırlamış olduğu her türlü yiyecek ve içecek tariflerine bu başlık altında ulaşabilirsiniz. Afiyet olsun..

Sevgili Mutfağım https://www.youtube.com/channel/UCB8lDXu_jypqbszDZHbDzWg/videos

🍛AŞURE TARİFİ🍛 MALZEMELER:

🍛300 Gr Keşkek(Aşurelik Buğday)

🍛300 Gr Nohut

🍛300 Gr Kuru Fasulye

🍛1 Çay Bardağı Pirinç

🍛300 Gr Kuru Kayısı

🍛300 Gr Kuru Üzüm

🍛2 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü

🍛6-7 Adet Karanfil

🍛1 Adet Çubuk Tarçın

🍛1 Kase Tuzsuz Fıstık

🍛5 Yada 6 Bardak Toz Şeker

SÜSLEMESİ İÇİN:

🍛Fındık, badem, kırılmış fındık, toz fıstık , varsa nar, kuru incir, ceviz, elma. (Isteğe bağlı cesitlendirilir.)

YAPILIŞI:

🍛İlk olarak derin bir tencerede keşkeği pişiriyoruz. (2lt kadar su konmalı) Pirinçi , nohutu ve kuru fasulyeyi ayrı yerlerde önceden pişiriyoruz. Daha sonra kuru kayısıyı, tencereye alıyoruz. Üzerine çıkacak kadar kaynar su koyuyoruz. Kuru kayısılar pişene kadar yaklaşık 10dk pişirip ocaktan alıyoruz. Kuru üzümü tencereye alıp üzerine çıkacak kadar sıcak su koyuyoruz, yaklaşık 5 dk pişirip ocaktan alıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Kuş üzümünüde 5 dk kaynatıp ocaktan alıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Karanfilleri de aynı şekilde 5 dk pişiriyoruz, suyunu süzmüyoruz. Pişirmiş olduğumuz keşkeğin üzerine(pişirme suyunu süzmüyoruz), önceden pişirdiğimiz pirinci, kuru üzümü, nohutu, kuru fasulyeyi, kuru kayısıyı, kuş üzümünü ve karanfilli suyu ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Toz şekeri de ilave edip, aşure kaynayana kadar pişiriyoruz. Son olarak çubuk tarçını ve tuzsuz fıstığı ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Aşurenizi kaynadıktan sonra 15dk kadar daha kaynatıp, ocaktan alabilirsiniz. Aşuremiz hazır, üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz, afiyet olsun. 💕

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top