11.22.63

11.22.63- 1.Bölüm

11.22.63-1.Bölüm

Selam Millet! Bugün yeni bir seriye başlıyoruz. Favori dizilerimin haftalık bölüm yorumlarının olacağı kısıma hoş geldiniz. İlk şanslımız tarihe olan merakım ve James Franco’nun baş rolünde olduğunu duyunca izleme isteğimi arttıran dizi 11.22.63.

///Unutmayın, Bu yazı spoiler içermektedir.///

Dizinin ilk bölümü karakterlerin tanıtılması, bir olay örgüsünün başlatılması aşamalarını başarıyla atlattığını söyleyebiliriz. İsterseniz ilk bölüm için önem arz eden karakterlere biraz değinelim;

Al Templeton= Kanser hastası ve kafe sahibi bir yetişkindir.

Jake Epping= Kendisi yakışıklı başrolümüz(James Franco) olup aynı zamanda 10 12 yıldır da Al abimizin kafesinin müdavimidir.

Lee Harvey Oswald= John F. Kennedy suikasti’nin baş şüphelilerden biri.

George de Mohrenschildt= Suikastin azmettiricisi olduğu düşünülen kişi.

 

Şimdide filmin konusuna ve ilk bölümde hangi noktalar üzerinde durdum onlardan bahsedeceğim;

Bir zaman yolculuğu hikâyesi anlatan 11/22/63, lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping karakterini merkeze alıyor. Bir lokantanın deposunun geçmişe açıldığını fark eden ve zamanda geriye giden Epping, John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışacak. Ancak işler çok geçmeden sarpa sarmaya başlıyor. Peki, Suikast engellenebilecek mi? Günümüz hayatında eşinden ayrılan Jake Epping geçmişte yaptığı her değişikliğin hayatına aks edeceğini bilerek kişisel hayatında değişikliklere gidebilecek mi?

-Portal Muhabbeti

Gelelim dizinin ilk eleştirilecek sahnesi olan Portal ya da Al abimizin dediği gibi Tavşan Deliği olayına. Kafenin dolabından 1960 a giden bir portal var ve bunun hiçbir şekil de açıklanamaz olması ve bölüm boyunca üstünün doldurulmaması gözden kaçmayan bir eksiklikti.

-Şapkalı Adam ve Tarikatı

Şapkalı adam bölümün başından sonuna kadar gizemini korumuş ve sadece “Burada Olmamalıydın” sözü ile gizemini korumuştur. Fakat Jake Epping ’in babasını aramaya yani geçmişi değiştirmeye kalkıştığı sahnede bir araba kazası sonucunda sürücü ölmüştür ve o tam olarak şunu söylemişti son sözünde “Burada olmamalıydın”.

-Jake ’in Adaptasyon süreci

1960’ a ayak bastığı anda dikkatleri üzerindeki elbiseler yüzünden çeken karakterimiz aksi tavırları ve günümüze uyarlanan lafları ona dezavantaj yaratsa da hayatta kalmayı ve görevine odaklanma görevini başarıyla tamamladı. Fakat karakterimiz yer yer unuttuğu en önemli şey yapacağı küçük bir değişikliğin kelebek etkisi yaratacağı bakalım bu etkiye yakalanmadan görevini tamamlaya bilecek mi?

Bir sonraki bölüm de görüşmek üzere…

 

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top