Dizi Önerileri

13 Reason Why

Bugün ele alacağımız dizimiz son zamanlar da bir takım insanların ilgi odağı olmayı başarmış fakat diğer yandan da çok abartılmış bir dizi olarak gözüken; 13 Reason Why.

İlk olarak ele almamız gereken dizinin konusu;

17 yaşındaki lise öğrencisi Hannah Baker bir süre önce canına kıymıştır. Ortada geçerli bir neden yok gibidir, ailesi ise şoktadır. Lisenin parlak öğrencilerinden Clay Jensen, bu olayın üstünden bir süre geçtikten sonra kapısının önünde bir kutu buluyor. Kutunun içinden eski usül kasetler çıkıyor, kimden geldiği ise belli değil. Toplamda yedi kaset. Her bir yüzünde numaralar olan, 13’e kadar giden bu kasetlerin ilkini dinlemeye başlayan Clay, ilk büyük şokunu yaşıyor: Kasetlerdeki ses Hannah’ya ait ve intiharına giden yolda başından geçenleri anlatacağını söylemekte. Peki, Clay bu kasetlerin hepsini dinleyebilecek mi? Kasetler neden Clay ’in eline geçti?

Şimdi de oyuncu kadrosu ve dizinin arka Plan’ına göz gezdirelim;

Diziyi kuşkusuz ilk merak edenler kitabı okuyanlardır ve okurlardan gelen eleştirilere göre oyuncu kadrolarının yakınlığı ve eksik den çok kitaptan daha fazla içeriğin üretilmesi beğeni toplamıştır.

Dizinin başrollerini Prison Break de Micheal Scofield karakterinin çocukluğunu canlandıran Dylan Minnette ve Avusturalyalı güzel Katherine Langford paylaşıyor.

Dizinin arka planında ise bu haberi duyunca şaşırdığımız kişi Selena Gomez var.

13 Reason Why programının yaratıcısı olan Brian Yorkey ile birlikte diziye yapımcılığını üstlenen isim ise Selena Gomez’dir.

Neden izlemelisin?/Neden İzlememelisin?

13 Reason Why neden izlemeliyim sorusuna birçok cevap verilebilir fakat benim verebileceğim ender cevaplardan biri; dram ve gizem birbiriyle ilişkili kategorilerdir bunları bir senaryo içinde harmanlamak ise ustalık ister. Bunu iyi şekilde yapan bir yönetmen ve oynadıkları karakterlerden en az 5 yaş büyük olmasına rağmen oyuncuların rollerini iyi yapması sayesinde izlenebilir bir diziyle karşımıza çıkmasıdır.

13 Reason Why neden izlememeliyim sorusuna ise cevap vermek benim için oldukça zor çünkü dizi kıtlığı çektiğim 2017 yılında bir Netflix fanatiği olarak kuşkusuz bu soruya belli başlı taraflarıyla cevap verebileceğim. Sosyal medyadaki Amerikan liseli ergen dizisi tabusunu yıkamayan arkadaşlar maalesef bu diziden zevk alamayacaklar. Bir de Gizem kategorisinde olduğu için haklı olarak büyük bir gizem beklentisi insanda oluşmuştur fakat o hazzı tam olarak oluşturamaması diziyi kötü yönde etkilemiştir.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top