Dizi Eleştirileri

13 Reasons Why III

İlk sezonu ile kitaptan uyarlanan diziler alanında geniş izleyici kitlesine ulaşan ‘13 Reasons Why‘ dizisi 3. sezonuyla Netflix platformlarında yerini aldı. Bir üstte yer alan Netflix dizi içerik görselinde de belirtildiği üzere dizi sosyal konulara değinmeye ve bu tarz olayları yaşamış kişilere yardım etmeye devam ediyor.

Dizinin bizdeki yeri sahip olduğu vizyon bakımından ayrı. İzlenmeli, ders çıkartılmalı, empati kurulmalı… Ancak dizinin bu sorumluluğunu bir kenara bırakıp sadece dizi olarak incelemeye başladığımızda 3. sezonun ilk sezon tadını (2. sezonda olduğu gibi) vermediğini görüyoruz.

13 REASONS WHY SEASON Season 3 EPISODE 3 PHOTO CREDIT David Moir/Netflix PICTURED Alisha Boe, Miles Heizer

İlk sezonda yer alan Hannah Baker karakteri ve intiharı sonrası bıraktığı kasetler üzerine gelişen olaylar diziye başlayanlar için en merak edilesi konuydu. Kurgunun ilk sezon sonunda neticelendirilmesi sebebiyle izlenmesi zor bir hale geldi. Sonraki sezonlarda farklı karakterler üzerinden benzer sorunları işlemeye devam eden dizi temposunu yitirdi gibi hissettirse de 3. sezon bunu tekrar kazanmaya odaklanıyor.

Yeni bir karakterin (Ani Achola) zaten hep oradaymış gibi çıkagelmesi konusunda pek olumlu düşünmesem de karakteri canlandıran Grace Saif iyi iş çıkartıyor ve izleyiciyi kendisine çekmeyi başarıyor. Ancak karakterin son derece ‘dedektifvari‘ işlenmesi tek başına götürebileceği bir dedektif dizisinde oynaması gerektiği izlenimini uyandırıyor.

“Ayrıca dizinin ‘güçlü kadın’ profilini titizlikle işlediğini belirtmek gerek.”

Tüm bunların neticesinde, dizi ilk sezondaki kaliteyi bize sunamasa da beklentiyi düşürüp izlemeye devam edebileceğiniz bir hale geldi. 3. sezonunda merak duygusunu artıran olaylar ve diyaloglar içeren dizi ömrünü tamamlamadan önce iyi bir kurguyla sonlanmaz ise kendisinden ‘pek de iyi bir dizi değil’ ‘ilk sezonu izle ve bırak‘ şeklinde bahsedeceğimiz kesin.

Sevgiler.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top