Kitaplar

21. Yüzyılın en iyi polisiyesi: Millennium serisi.

Bir çoğunuz ejderha dövmeli kızı duymuştur. Peki bu kulak dolgunluğunun sebebi sizce nedir ?

41 ülkede, 80 milyonun üstünde satan bir polisiye serinin ilk kitabı, ejderha dövmeli kız. Serinin adı Millennium ve 3 ana kitaptan oluşuyor. Serinin üç kitabı da beyaz perdeye aktarıldı bile.

Seri, dürüst, ahlaklı, idealist ve çapkın gazeteci Mikeal blomkvist ve onun tam aksi, kuralsız ve kendi doğrularından çıkmayan asi hacker Lisbeth Salander’i temel alıyor. Bir takım komplolor, suçlar ve İsveç’in gizli teşkilatı ‘Sapo’nun bulaştığı ahlaksızlıkları su yüzüne çıkaran ikili genel kurgulardaki gibi birer ortak değil aksine birbirleriyle olabildikçe az iletişime geçen iki zıt kutup.

Serinin yazarı Stieg Larsson 2004 yılında 50 yaşında hayata veda etti. Ölümünden bir yıl sonra ise ilk kitabı ‘Ejderha dövmeli kız’ yayımlandı. Ardından bir yıl arayla ‘Ateşle oynayan kız’ ve ‘Arı kovanına çomak sokan kız’. Larsson’ın fikrinde seriyi 10 kitaba tamamlamak vardı ama bu hayalini gerçekleştiremeden vefat etti ancak 2015 yılında Stieg’in meslektaşı gazeteci ‘David Lagercrantz’ kitabın telif hakkını ailesinden alarak serinin 4. Kitabını yazdı ‘Örümcek ağındaki kız’ ve bu 2017 yılında çıkardığı ‘Göze göz dişe diş diyen kız’ ile devam etti. Seri şuan toplamda 5 kitaptan oluşuyor. Millennium hayranları bu gelişmeden sonra doğal olarak ikiye bölündü.

Ben 3. kitabı bitiren biri olarak sanırım karşı çıkanlardanım ama olurda David Lagercrantz’a bir şans verir ve serinin geri kalan kitaplarını okursam düşüncelerimi size de aktaracağımdan kuşkunuz olmasın.

Gel gelelim, nedir bu kitap neden okuyalım diyorsanız eğer size bırakacağım şey sadece bir isim: Lisbeth Salander.

Daha önce okuduğunuz hiçbir karaktere benzemiyor oldukça özgün, kendine has. Aynı anda hem ona hayran kalıyor hem de gıcık oluyorsunuz.

Seri tam bir başyapıt merdiveni. Her kitapta bir basamak daha çıkıyorsunuz. Zevkle okuduğum ve son kitabıyla beni tamamiyle kendine hayran bırakan bir seriden bahsediyorum. Okumazsanız çok şey kaçırılsınız benden söylemesi.

He bu arada şu haberide vereyim serinin diğer yazar tarafından yazılan 4. kitabı ‘Örümcek ağındaki kız’ 19 Ekim 2018’de vizyona giriyor !

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(2 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top