Eleştiriler

Arctic (2018)

Yönetmen: Joe Penna

Oyuncular: Mads Mikkelsen , Maria Thelma Smáradóttir , Tintrinai Thikhasuk

Arctic ;  İzlanda, ABD ortak yapımı olup yönetmenliğini Joe Penna’nın üstlendiği uzun metraj film,  yönetmenin ilk uzun metraj filmidir. Arctic içinde çok az dialog barındıran ve aktif iki oyuncudan oluşan bir filmdir. Mads Mikkelsen Overgard karakteriyle zorlu bir fiziksel performansın altından başarıyla kalkmıştır.

Overgard bir uçak kazası sonucu hayatta kalmış soğuk iklim ve zorlu yaşam koşullarında bir yandan hayatta kalmaya çalışırken bir yandan yardım beklemektedir. Uçaklar görsün diye gerek karlara ”S.O.S” yazarak gerek sinyal cihazını çalıştırarak yardım çağrısında bulunur. Bu süreçte overgard balık tutarak hayatta kalmaya çalışır. Filmin kritik noktası ise bir helikopter Overgard’ın sinyalini görür. Hemen sinyal cihazının başına giden ana karakterimiz herşeyin bittiğini kurtulduğunu zannederken yardıma gelen helikopter yoğun rüzgar ve sisten dolayı yere çakılır. Uçakta sadece bir kadın hayatta kalmıştır. O da yaralıdır. Overgard kadını hayata döndürmek için elinden geleni yapar. Overgard’ın umutları tükenir ve bir benzin istasyonuna gitmeye karar verir ama kadını bırakamaz. Kadını kızakta taşıyarak yardım aramak için yola koyulur. Filmin ana kısmı da burada başlar. Overgard’ın kadını ve kendisini kurtarma çabasıdır aslında Arctic.

Film görüntü ve kurgu olarak güzel olsa da eksik kalmış bir senaryodan ibaretti. Filmin başlarında sessizlik ve sinematografi ne kadar güzel geldiyse de film ilerledikçe izleyicide yoğun bir tatmin olma duygusu oluşuyor. Filmin sonuna geldiğimizde çok iyi bir film olma ihtimali varken senaryo yüzünden kendi kendini yok etmiş bir filmle karşı karşıya kalıyoruz. Filme dair bazı olumsuz görüşlerim olsa da orta düzeyde kalmış bir yol hikayesi diyebilirim Arctic hakkında.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top