Dizi Önerileri

BİR BAŞKADIR

Berkun Oya’nın senaryosunu yazıp yönettiği, Öykü Karayel, Fatih Artman ve Defne Kayalar gibi birçok popüler oyuncunun bulunduğu Bir Başkadır uzun zaman sonra Netflix de öveceğim bir iş olduğu için tüm ekibe teşekkür ederim.

Önden söyleyeyim öyle aham şaham öveceğim bir yapım değil Bir Başkadır. Her çıkan yeni diziyi TR standartlarına göre eleştirip aşırı övmek bana çok gerçekçi gelmiyor. Artık gerçekten dijital ile televizyon dizilerini kıyaslamayı bir kenara bırakıp dijitale yapılan işleri belli bir skala çizip eleştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yani Bir Başkadır dizisini “Alef” “Şahsiyet” gibi dizilerle kıyaslamamız gerekiyor.

Bu kıyas ve dijital dünya mevzularını geçip dizi özelinde konuşmaya başlarsak benim bu dizide öveceğim ilk şey kesinlikle görüntü yönetmenliği ve mekan seçimleri olurdu. Gerçekten yer yer kullanılan kamera, açılar ve hareketler bir yapımı seyirciye aktarmakta en önemli unsur oluyor. Bir Başkadır bunu gereğiyle yapmış diyebilirim. İnternette okuduğum yorumlarda Nuri Bilge Ceylan sinemasını kopyalamışlar gibi yorumlara açıkçası katılmıyorum. Bu yorumları neden yaptıklarını ise çok iyi anlayabiliriz çünkü Anadolu’nun ekranlara aktarıldığı her işe bu yaftalama yapılıyor. Nuri Bilge Ceylan dünyasını çok seven biri olarak şunu söyleyebilirim, ben öyle bir kopyalama olduğuna inanmamakla birlikte Berkun Oya ve ekibin gerçekten çok iyi iş çıkardığını düşünüyorum.

Belki de işin en çok konuşulan kısmı oyunculuklardı, oyunculukların kusursuz olduğu, herkesin kendini başka bir boyuta taşıdığını falan okudum sosyal medyada. Ben bunlara katılmadığımı belirtmeliyim gerçekten iyi oynamışlar mı evet ama çok iyi abi muazzam performans sergilemiş dediğim açıkçası bir performans olmadı. Şu konuda çok tebrik ettiğim 2 oyuncu kesinlikle Öykü Karayel ve Defne Kayalar’dı; karakterlerinin iç çatışmalarını ekrana yansıtmakta muhteşem bir iş başarmışlar. Buraya ek olarak birçok boş sahneyi çıkartıp bu ikiliyi daha fazla gördüğümüz sekanslar olsaydı eminim diziden aldığım keyif çok fazla artardı.

Özetle kesinlikle izlenilmesini önerdiğim ama eleştirisini yaparken yada gerçekten överken biraz daha temkinli olmakta fayda var diye düşünüyorum. İyi Seyirler 🙂

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top