Dizi Eleştirileri

Black Mirror 6. Sezon

Joan Is Awful

Heyecanla beklediğim yeni sezona çok keyifli başlamadığımı söyleyebilirim. Bence çok iyi bir fikir, fazlasıyla popülize edilen olaylar üzerinden çok kötü aktarılmış. Bölüm başında hissettirdiği o hype etkisini bölümün sonuna kadar tutamayan bir iş olması beni bir hayliyle üzdü. Joan’ın neyi okuyup kabul ettiği çok havada kalıyor ve streamberry, joan bağı çok da iyi kurulamıyor. Bu sekansların kurgusu konusunda da biraz sıkıntısı olduğunu düşünüyorum. En çok sinir olduğum şeylerden biri de, salak avukat rolü. Bir bana mı itici geliyor?  Birçok film ve dizide böyle rollere (Salma Hayek’in avukatı) rastlıyorum ve hepsinde takılıyorum açıkçası. Dünya üzerindeki tüm avukatlar mı böyle saçma tepkiler veriyor müvekkillerine? Bir de Salma Hayek gibi bir oyuncunun seçeceği avukat bu olur mu ya? Biraz saçma bir yan hikaye olmuş.

Öte yandan, Salma Hayek ve Joan diyalogları… Abi gerçekten kötü bir Kevin Hart filmi izliyormuş gibi hissettim. Bu kadar mı saçma yazılır replikler ya. Sondaki twist konusuna gelirsek beni hiç tatmin etmedi. Özetlersek iyi bir bölüm olmadı benim için Joan Is Awful.

Loch Henry

Loch Henry bölümünü çok beğendim, bence karakterlerin ve hikayenin alt yapısının diğer bölümlere nazaran daha iyi kurulduğunu düşünüyorum. Bence kurgusu da çok tatlı olmuş. Bu bölümdeki twisti hazırlarken annesinin giydiği maskenin salonda gözükmesinden, Gazete küpürlerindeki detaylara kadar bence ince işlenmişti. Öte yandan Samuel Blenkin oyunculuğu da çok iyiydi. 

Birde bu bölümün görüntü yönetmenliğine değinmesek olmaz. Bu dizinin CGI, SFX kullanımı konusunda gerçekten ayrı bir seviyede olduğu herkesin kabulü. Fakat bu bölümde hem mekan kullanımı hem de kamera oyunlarıyla bence görüntü yönetmeni ustaca bir iş çıkarmış.

Beyond The Sea

Beyond The Sea… Duyguların bu kadar yoğun işlendiği ve oyunculukların gerçekten bu kadar iyi olduğu kaç Black Mirror bölümü vardır bilemedim. Son sezonlarda izlediğim, en iyi Black Mirror bölümlerinden biriydi desem abartmış olmam. İnsani duyguların kötü yönlerini o kadar iyi işlemiş ki bölüm, izlerken hiç yapay olmayan çok gerçekçi insan ilişkilerinden baya bir tat aldım. Bu arada Aaron Paul ve Josh Hartnett ikisinede bayıldığımı söylemeliyim. Bence güzel bir kimya yakalamışlar. Bir Colin Farrell, Brendan Gleeson çıkar mı ileride onlardan birlikte diye düşünmedim değil. Bence distopik kurguları seven insanların çok keyif aldığı bir bölüm olmuş.

Mazey Day

Tam bir CW dizisi olarak özetlesem yeridir bu bölümü ya. Oyunculuklarından hikayesine bu kadar saçma iş olur. Ne mantıkla yaptınız bu bölümü abi ya? Yani tamam bu sezon diğer sezonlara göre gerçekten konular farklı anlıyorum ama insan böyle bir diziye hikaye seçerken de biraz seçici mi olsaydı. Çünkü iyisiyle kötüsüyle Black Mirror son 10 yılda yapılan iyi işler listesinde üst sıralardadır. Bu bölüm üzerine de çok fazla konuşulacak bir şey görmüyorum çünkü bölük pörçük bir hikaye ve kötü casting ile bu kadar olur. Keşke bu bölümü yayınlamasak mı ya diye bi soran olsaydı ekipte.

Demon 79

Bir yandan dönemin sınıfsal ve kimliksel sorunlarını ciddi bir şekilde ele alırken ölüm temasını ise nüktedan bir şekilde kurgulamış bölüm. Hikayesinin derinliğiyle değil de karakterlerin en ciddi duygularını bile mizahi bir dille yorumlamasıyla ayrı bir fark yaratmış. Sadece Nida karakteriyle değil yan karakterin hikayeleriyle de içli dışlı olma işi çok güzeldi bence. Bu tarz basit konuları 2, 3 saatlik filme çevirip hiçbir şey anlatmayan insanları düşününce Black Mirror 1 saatlik bir bölüm ile iyi iş çıkarmış. Tabii ki bu sezonun vasatlığına göre bu yorumu yapıyorum.

Özetle geçen sezonlara göre çok iyi bir iş çıkartılmamış 6. sezonda. Tabii bunda bilimkurgu taraflarını bırakıp biraz daha insan doğasına yönelmelerinin de etkisi var şüphesiz. Sonuçta olağan olmayan doğa üstü işler yaparken biraz daha tutarsız olmanız gibi bir özgürlüğünüz var fakat olay insan doğası ve gerçekliğe dönünce daha altı dolu metinler ve karakterler yaratmanız gerekiyor. Bence bu konuda Black Mirror sınıfta kalmış diyebiliriz. Şimdi gidip ilk sezonlarını izleyip hayran kaldığımız o diziyi yad edelim… Çok yükselmediğim ama çok da düşmediğim bir sezon izledim bana kalırsa genel ortalama puan olarak 6/10 diyebilirim. İyi seyirler…

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top