Film Önerileri

Creed: Efsanenin Doğuşu

Creed (2015)

Oyuncu kadrosunda artık bir zahmet hepimizin tanıyor olması gereken Slyvester Stallone, NBA 2K17 oynayan arkadaşların Justice Young olarak bileceği Michael B. Jordan, Tessa Thompson ve daha nice oyuncu ve gerçek boksörleri de barındıran filmin yönetmenliğini ise genelde kısa filmler çeken ve fazla tanınmayan yönetmen Ryan Coogler üstleniyor.

Filmin konusunu spoilersız, kısaca özetlememiz gerekirse, Adonis, yetimhanede büyüyen, iyi bir çocuk olmasına rağmen agresif ve kavgacı bir çocuktur. Bir gün onu evlat edinmek ve onu yetimhaneden çıkarmak için bir kadın gelir. Bu kadın Adonis’in babası efsane boksör Apollo Creed’in dul eşi Mary Anne Creed’dir. Adonis, sahip olduğu tüm zenginlik ve imkanlara rağmen bir boksör olmak ve babasının yolundan gitmek istemektedir. Bunun için de babasının arkadaşı ve rakibi olan Rocky Balboa’ya gidecektir.

Filmin konusuna kısaca değindiğimize göre şimdi filmin kendimce olumlu ve olumsuz gördüğüm kısımlarına değinmek istiyorum.

Öncelikle filmin olumlu olduğunu düşündüğüm yönlerine değinelim:

Öncelikle Rocky Balboa. İnsan Rocky’i görünce kesinlikle duygulanıyor. Her filmini seyreden bir insan olarak Slyvester Stallone’yi tekrar Rocky olarak görmek sevindiriciydi ama yaşlanmış olarak görmek ise bir o kadar üzücüydü. İnsan gerçekten karmaşık duygular yaşıyor.

Oyunculuklar çok da epik olmasa da yine de kötü değildi ve göze batmıyordu. Tabi Slyvester Stallone’ye laf yok, o kesinlikle gönlümüzün Rocky’si yaşlanmış olsa da. Onun dışında oyunculuklar fena değildi ve yeterliydi. Herkes rolünün hakkını vermiş diyebilirim.

Film kesinlikle sıkmıyor ve akıcı, sürükleyici bir şekilde ilerliyor.

Dövüş sahneleri kesinlikle akıcı ve gerçekçiydi. Dövüş sahneleri oldukça etkileyici olmuş.

Filmde dozunda kullanılan ve oldukça iyi kullanılan bir drama vardı. Yer yer insanın içine dokunabiliyordu. Gerçekten duygulandırdığı yerler oluyor.

Eğitim sahneleri kesinlikle motive edici. Film cidden insanı boksa başlasam mı acaba düşüncesine itiyor diyebilirim.

Gelelim filmin olumsuz olabilecek yönlerine:

Şimdi kendimce söylemem gerekirse müzikler yine de fena değildi ama insan bir Eye of the Tiger’ın eksikliğini hissediyor. Olsa çok daha güzel olurmuş.

Tabi ki film biraz klişe olmuş yani öyle çok orijinal bir şey beklemeyin. Öyle çok büyük beklenti içine girenler beğenmeyebilir sanki.

Sonuç olarak

Benim için kesinlikle olumlu özellikleri olumsuzlara göre ağır basan, Rocky ruhunu iyi yansıtan, deli gibi motive eden, yer yer gözlerimin dolmasına sebep olacak kadar iyi duygusal sahneler barındıran güzel bir boks, spor filmi olmuş. Ben izleyin derim. Gerçekten zamanınıza değecektir.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top