Film Önerileri

Dağ 2

Aksiyon kalitesi olarak Hollywood filmlerin aratmayan filmimizin oyuncu kadrosunda Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli, Murat Arkın, Ahu Türkpençe ve daha nice başarılı oyuncu yer alıyor. Filmin yönetmenliğini ise serinin ilk filmi Dağ 1 filminin de yönetmenliğini üstlenen Alper Çağlar üstleniyor.

Filmin konusuna kısaca değinmemiz gerekirse, Oğuz (Çağlar Ertuğrul) ve Bekir’in (Ufuk Bayraktar), yaşadıkları olayların üzerinden 6 yıl geçmiştir ve sivil hayata dayanamayıp çok gizli bir görev için kez Özel Kuvvetlerin 8.Muharebe ve Arama Kurtarma Timine katılırlar. Bu görev, Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan Türk gazeteci Ceyda Balaban’ı (Ahu Türkpençe) kurtarmaktır ve sağ salim bir şekilde yurda getirmektir. Cehenneme dönmüş bu Orta Doğu coğrafyasında onları oldukça acımasız ve zorlu bir görev beklemektedir.

Filmin konusuna da spoiler vermeden değindiğimize göre yavaştan filmin olumlu ve olumsuz kısımlarını yorumlamaya geçebiliriz.

Öncelikle filmin benim için olumlu yanlarına değinmem gerekirse:

Oyuncu kadrosunun oldukça sağlam olduğunu düşünüyorum. Türk sinemasının iki büyük devi Metin Serezli ve Cüneyt Arkın’ın oğulları Murat Serezli ve Murat Arkın, Jake Gyllenhaal’ın Türkiye şubesi Çağlar Ertuğrul, Ramiz Dayı’nın gençliğini oynayarak bizi mest eden Ufuk Bayraktar ve diğer bütün oyuncular bence kesinlikle rollerinin çok iyi bir şekilde hakkını vermişler.

Film güzel bir konuyu, güzel bir şekilde işlemiş. Elbette çok orjinal bir konu değil ama işleniş biçimi, özellikle yıllardır Hollywood ve Amerikan sinemasının aracılığı ile Amerikan askerlerinin “kahramanlıklarını” izlediğimizi düşünürsek, bunu Türk sinemasına milliyetçilik unsurları da katarak enjekte etme fikri oldukça başarılı olmuş. Tarihte binlerce kahramanlık öykümüz var ve artık bu şekilde bunların işlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Filmin aksiyon sahneleri oldukça başarılıydı. Çatışma ortamı, silahlar, patlamalar bence güzel bir şekilde yansıtılmış. Ayrıca film çekilirken TSK’nın da yardım ettiği gerçeği var. Tanklar, Obüsler filmde gerçekten kullanılmış ve bu gerçekçilik oldukça tatlı da olmuş ve aksiyon sahnelerini oldukça heyecanlı kılmış.

Bu arada gerçekçilik derken her şey tam anlamıyla gerçekçi olmuş. Örneğin terör örgütü IŞİD kullanılmış ve Toyota pikaplarından tutun da sancaklarına kadar her şey çok özenli ve detaylı olmuş. Keza IŞİD militanları da öyle. Her şeyi olabildiğince gerçekçi bir şekilde aktarmaya çalışmışlar.

Film size bir çok duyguyu birlikte vermeye çalışmış ve çoğunlukla başarılı olmuş. Yeri geliyor deli gibi heyecan yaşıyorsunuz, yeri geliyor gözlerinizin dolmasına engel olamıyorsunuz, yeri geliyor gülüyorsunuz. Film sizi duygudan duyguya sevk ediyor ve bunu bence oldukça başarılı bir şekilde yapıyor.

Film biraz askeri propaganda filmi ve yüksek dozda milliyetçilik içeriyor. Evet bence bu iyi bir şey çünkü dediğim gibi Amerikan sineması bunu yıllardır kullanıyor ve bizim de kendimizi bu şekilde anlatmamız için iyi bir fırsat. Sinema insanların kendilerini anlatması için oldukça etkili bir araçtır. Ayrıca artık Türk sinemasında sadece Romantik komedi, dram ve komedi kategorilerinde film yapılması boyunduruğundan kurtulmamız gerekiyor. Dağ 2 ile pekala bizim de Hollywood seviyesinde aksiyon filmi çekebileceğimizi gördük. Neden daha iyileri olmasın?

Filmin olumsuz yönlerine gelmemiz gerekirse:

Film güzel bir aksiyon filmi evet ama abartı olduğu gerçeği var biraz. Yani biraz The Expendables (Cehennem Melekleri) ayarında olmuş ama olsun, o kadar kusur kadı kızında da olur. Hem bunlar ilk adımlar. Böyle böyle öğreneceğiz yürümeyi.

Sonuç olarak ben diyorum ki bu filmi kesinlikle izleyin, izlettirin. Keşke sinemada izleseydiniz hatta ama kalktı sinemadan sonuçta. Yine de izlemek için kesinlikle geç değil. Türk sineması yavaş yavaş yükselecek ben inanıyorum ve bence Dağ 2 filmi bu yolda önemli bir mihenk taşı olarak yer alacak. İyi seyirler.

 

 

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top