Film Önerileri

Dr. Strange (2016)

Başrollerinde çoğumuzun Sherlock’tan tanıdığı Benedict Cumberbatch, Hannibal dizisinden tanıdığımız Mads Mikkelsen, Tilda Swinton, Rachel McAdams, Chiwetel Ejiofor gibi başarılı ve çoğumuzun nerdeyse her filmde en az bir kere de olsa gördüğü oyuncular yer alıyor. Hatta Yardımcı oyuncu olarak hepimizin boyka olarak tanıdığı Scott Adkins bile var. Yani filmde yok yok diyebiliriz. Filmin yönetmenliğini ise daha çok Sinister, The Exorcism of Emily Rose ve Deliver Us from Evil gibi daha çok korku filmlerinden tanıdığımız Scott Derrickson yapıyor. IMDB Puanının da 7.6 olduğunu belirteyim.

Filmin konusuna değinecek olursak, Stephen Strange(Benedict Cumberbatch) hayatını mesleğine adayan ve bağlayan çok başarılı bir cerrahtır. Öyle ki elleri titremeden milimetrik ameliyatları bile gerçekleştirebilecek kadar mesleğinde iyidir ama bir o kadar da havalı ve ukala bir karakterdir. Bir toplantı için arabasıyla giderken talihsiz bir kaza geçirir ve kendisini adadığı mesleği için olmazsa olmaz olan elleri büyük hasar alır. Bir nevi ellerindeki sinirlerini yitiriyor diyebiliriz. Tıbbi olarak her yolu deneyen doktorumuz batının tıbbı ile çözüm bulamayınca çareyi Doğunun ruhani tedavilerinde arıyor ve buradan Nepal’e Kamar Taj adındaki yere gidiyor. Burada Ancient One(Tilda Swinton) isimli mistik güçlere sahip olan bir usta ile tanışıyor ve maceramız buradan sonra başlıyor.

Yukarıda spoiler vermeden filmin genel konusunu anlatmaya çalıştım. Filmle ilgili kendi düşünce ve fikirlerimi, filmin güzel yanlarını ve eksiklerini gördüğüm kadarıyla size aktarmak istiyorum ama şunu unutmayın ki bende kesinlikle eleştirmen değilim, sadece bir sinema izleyicisiyim. Sadece film seçerken işinizi kolaylaştırmak istiyorum.

Öncelikle ben filmi beğendiğimi söyleyebilirim. Sebeplerini açıklayayım:

Öncelikle oyunculuklara değinmek istiyorum. Bence Benedict Cumberbatch kesinlikle mükemmel bir oyunculuk sergileyip harika bir Dr.Strange olmuş. Tilda Swinton da keza muhteşem bir Ancient One olmuş. Bunun dışında genel olarak oyunculuklar fena değildi. Mads Mikkelsen iyi bir kötü adam performansı sergilemiş. Sadece Rachel McAdams’ın rolü biraz basit ve etkisiz bir roldü o ilgimi çekti ama oyunculuklar kesinlikle filme pozitif etki yapmış.

Film kesinlikle harika ve etkileyici görsel efektlere sahip. Zamanın mekânın bükülmesi, sihir yaparken çıkardıkları o silahlar, portallar oldukça etkileyiciydi. Görsel efektler oldukça yerinde ve filme etkileyicilik katmıştı.

Film kesinlikle sıkmıyor ve yeri gelince heyecanlandırıp yeri gelince eğlendiriyor. Filmde güzel ve dozunda bir mizah anlayışı ve oldukça hoş espriler vardı. Biliyorsunuz klasik Marvel işi J

Tabi bunun dışında filmin olumsuz yönleri de yok değildi. Onları da aktarmam gerekirse şöyle açıklayabilirim:

Olaylar çok hızlı gerçekleşti sanki. Her şey bir anda gelişiyor. Biraz anlamsız bir durum oluşuyor. E bu karakter bunu ne ara öğrendi diyebiliyorsunuz.

Dr. Strange biraz geniş ve gizemli bir karakter. Filmde her şeye yer vermeye çalışmışlar ve biraz hızlı yapmışlar. Bu biraz kafa karıştırıcı olabiliyor.

Özet olarak film kesinlikle izlenilebilir bir filmdi ve benim açımdan artısı eksisinden kesinlikle fazladır. Ben her ne kadar DC’ci olsam da Marvel yine klasik ve aileyle izlenilebilecek eğlenceli ve başarılı bir film ortaya çıkarmış.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top