Gündem

Dünya Tarihini Değiştiren 10 Dahi #2 (Nicola Tesla)

Nikola Tesla, aslında tüm mekanik dehasını sakat bir güvercini tekrar uçurmak için kullanan naif bir insan…

Radyonuzun, televizyonunuzun ve bilgisayarınızın hiç olmadığını düşünün. Cep telefonunuzu kapatın. İnterneti unutun. Odanızın ışığını kapatın. Sadece bunlar olmadığını düşünsenize. Modern dünyayı oluşturan her şeyi silin aklınızdan ve kıyaslayın. Sonra dünyamızı tek başına değiştiren bu adama teşekkür edelim…

Nikola Tesla 1856 yılında  Hırvatistan doğumlu dahi.Daha sonra ailecek Amerika’ya göçtüler. Bütün yaşamını, birikimini, hayatını her şeyini bilime adamış biri. Kendisine ait yaklaşık 300 patenti var.

1900’lü yılların başına dünyaya damga vurdu. Ama yaptıkları yüz yıllarca devam edecek ve hala etmekte..

Peki en büyük buluşu ne?

İlk buluşu 1882 yılında dönen manyetik alandı. Kendisine yapamazsın demesiyle olaylar farklı gelişti ve çığır açan bir icat yaptı.

Daha sonra 1883 yılında Ac Motor’u icat etti. Dc akımda kullandığımız büyük büyük kablolar yerine, küçük kablolar ile daha fazla güç üretmeyi başardı. Jeneratör ve transistörü icat etti..

 Tesla zamanında o kadar değer görmemişti. İnsanlar o öldükten sonra değerini anladı ve yaptığı icatları yeni yeni kullanmaya başladık.

‘Bırakın gerçeği gelecek söylesin, herkesi işlerine ve başlarına göre değerlendirsin. Bugün onların; uğrunda gerçekten çok çalıştığım gelecek ise benimdir’ 

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(3 oy, ortalama: 3,67, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top