Gündem

Dünya Tarihini Değiştiren 10 Dahi #3 (Albert Einstein)

Alber Einstein
Herkes onu dil çıkardığı fotoğrafı ve atomu parçalamasıyla tanıyor ama bu insan kesinlikle çok iş başardı.
İzafiyet teoremiyle aslında Newton‘un eksikleri olduğunu kanıtladı. Tam olarak açıklayamadığımız fizik kanunlarıyla ilgilendi ve bize tanıttı.
Alman asıllı bu deli profesör yaşadıkları da bir hayli ilginç aslında.Çocukken çok geç konuştuğu için engelli sanılmasından tutun da üniversiteye kabul edilmemesine kadar hayatında büyük dönüm noktaları yaşamış bir insan. Bir gün Einstein bir seminere giderken ani bir kararla kendisi gibi sivri zekalı şoföründen seminere katılmasını istedi. Kendisini aslında şoför olarak gösterdi. Şoför seminer verdikten sonra okkalı bir soru ile karşılaştı ve bu sorunun cevabını ben değil şoförüm cevaplasın diyerek Einstein’ı sahneye aldı. Bu kısa olay aslında hem Albert Enstein’in karakteristik yapısını tamamıyla göstermekte.

Çoğu sorulara sivri zekasını kullanarak cevap verdi ve basite indirgedi. Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanları arasında olduğunu da aslında bu şekilde gösterdi. 2. Dünya savaşında Yahudi olduğu için göç ettiği İsrail de kendini geliştirdi ve savaşa son veren atom bombası yapımında yardımcı oldu.

Her ne kadar büyük acılara sebep olan bu silahı tasarladığı için üzgün olduğunu belirtse de atomun çekirdeğinden ayrılabileceğini kanıtlamış ve yapmış oldu. İnsanlığın bilimle ile ilgili en verimli yıllarını Albert Einstein yaşatmıştır.Her ne kadar yaşamına kötü bir başlangıç yapmış olsa da; insanların önünde saygı ile eğilmesini sağlamıştı, işte Albert Einstein budur…

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(3 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top