Film Önerileri

Gadajace Glowy/ Yüzlerle Konuşmak

Yönetmenliğini Krzystof Kieslowski’ nin üstlendiği deneysel bir kısa metraj filmdir. Bu filmde Kielowski insanlara iki soru sormaktadır; Sen Kimsin? ve Ne İstiyorsun? Filmde karşımıza çıkan cevaplar oldukça insanın aklını kurcalıyor. Arzularımızı kimliğimiz belirliyor. Burada asıl değinilmek istenen şey bu. Fakat öznelerin verdikleri cevapları gördüğümde direkt insanların ailelerinden yaşadıkları eve kadar bir görüntü geldi gözümün önüne ve şu yorumu yapmaktan kendimi alıkoyamadım. İsteklerimizi bulunduğumuz toplum bu denli şekillendirebililir mi?

Filmde öznelerin istekleri ana hatlarıyla toplumu, etrafındaki bireyleri, yaşadıkları koşulları yada kendi karakterlerini değiştirmek üzere. Bütün bunları değiştirmeden iyi hissetmenin/ iyi olmanın ihtimalinden ne ara uzaklaşmışlar ya da bu ihtimali görene kadarki geçen süre umutsuzluklarla mı dolu olacak? Yaşları göz önünde bulundurulduğunda insanlar umut kavramını hangi ara yitirmiş?

Kieslowski diğer filmlerinde de olduğu gibi izleyici derin sorularla baş başa bırakıyor. Filmin güzelliği yada kötülüğü hakkında net bir yorum yapılamasa da ucu fazlasıyla açık ve düşündürücü bir film.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top