Dizi Eleştirileri

Hakan Muhafız (The Protector) Sezon 2

Evet, The Protector dizisinin (ilk Türk yapımı Netflix dizisi) 2. sezonu yayınlandı ve izledim. Dizinin 2. sezonu için yapabileceğim tek eleştiri var o da “olmamış”

Dizi ilk sezonunda ‘sen muhafızsın anlasana!’ ile gelişen kurgu ikinci sezonunda ‘ben muhafızım’ edasında daha da kötüleşerek devam ediyor. Klasik Türk dizisi kıvamına gelen yapımın kaliteli yapımlara kıyasla elle tutulur tek yanı sadece İSTANBUL.

Sayfayı boşuna açmış olmamanızı tercih ettiğimden isterseniz dizinin 1. sezonu için yaptığım eleştiriyi buradan okuyabilir ya da aşağıdaki ‘İstanbul’un kedi kadınları ve kurt adamlar’ başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

İstanbul’un Kedi Kadınları ve Kurt Adamlar

Batı kaynakları araştırıldığında İstanbul’da yaşadığı söylenen “garip” ya da “esrarengiz” olmaktan çok “dehşetengiz” olan yaratıklarla karşılaşırız; Kedi Kadınlar ve Kurt Adamlar.

İstanbul’un Kedi Kadınları’ndan bahsenden kişi Amerikalı yazar Guy Endore’dir. 1934’te yayımlanan “The Werewolf of Paris (Paris’in Kurt Adamı)” adlı romanda kurgusal bir öykü anlatılmaktadır.


Endore, Guy. THE WEREWOLF OF PARIS. New York: Avon Publishing Co., Inc., [1951].

Yazar kitabın bir bölümünde ‘Likantropi’ olarak adlandırılan, insanı kurda dönüştüren durumların dünyada da örneklerinin mevcut olduğundan bahsetmektedir. Örnekler arasında Kızılderililerin Bizon Adamları, Afrika’nın Sırtlan Adamları, İskandinavların Ayı Adamları’nı ve İstanbul’un Kedi Kadınları’nı (yazar kedi kadınlara “Constantinople” diyor) veriyor.

Kitapta İstanbul’un Kedi Kadınları hakkındaki bilgilendirme ise şu şekilde:

“Bir saç tokasını kullanarak pirinç tanelerini yerler ve bilirler ki, yaratıkların mezarlıklarda kurdukları sofrada, karınlarını iyice dolduracaklardır.”

Esenlikler dilerim.

Kaynak: SCOGNAMILLO, G., 2013, İstanbul Gizemleri Sırlar, Ziyaretçiler, Büyüler, Doğaüstü Olaylar, 1. Baskı, Bilge Karınca Yayıncılık.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top