Gündem

İkinci Üniversite Ne Kadar Önemli !

Konuya girmeden önce şunu belirtmek isterim, İstanbul Üni. Sosyoloji 1.Sınıf da okuyan biri olarak sizlere izlenimlerimi aktaracağım.

İkinci Üniversite, devletin tüm üniversite öğrencilerine ve mezunlarına tanıdığı bir haktır. İşin teknik detayları bu yazıda olmayacak fakat yazı sonunda sizlere yararlı birkaç link bırakacağım. Gelelim başta ki sorumuza İkinci Üniversite Ne Kadar Önemli? Bu soruya naçizane kendi fikirlerimle cevaplar vereceğim.

1-) İkinci Üniversite ufkunuzu genişletir. Örgün eğitiminizde ki bölüm sizi hayatta bir yere kadar götürecektir. Fakat farklı alanlarda uzmanlaşmak veya fikir sahibi olmak istiyorsanız ne duruyorsunuz? Gelişen ve değişen dünyada çeşitli donanıma sahip insanlara, insanlığa ihtiyacımız var. Halkımızın bir çoğunluğu liseden üniversiteye geçiş esnasında kendi fikirlerinden çok çevresinin fikirlerini önemsiyor. Kararlarımızın etkilenme oranı 17, 18 yaşlarında o kadar yüksek seviyede ki bunu en erken Üniversite 1. Sınıfta idrak edebiliyoruz, ama geç değil arkadaşlar bunun farkında olmamız gerekiyor. Geçmişte veremediğiniz kararları okuyamadığınız bölümleri okumak için geç değil !

2-) Kurumsal veya Devlet gibi çalışma alanlarında olacağız. Peki daha ileride bu iş alanlarında yükselmek istemez misiniz? Arkadaşlar artık kurumlar o terfi sınavına girmeniz için İkinci Üniversiteyi bir koşul olarak görmeye başladı. Düşünmeniz gereken tek şey ileride ki düşlediğiniz mesleğin alt yapısını oluştururken neden bir üniversite daha okumayayım ? Neden geleceğimi bir üst tavan belirleyerek sınırlandırmak zorunda kalayım?

Sözlerimi bitirmeden önce sizleri uyarmalıyım dostlarım. Her zaman size İkinci Üni. bölümleri çöp, okumayın zaman kaybı gibi sözler ile darlayan insanlar olacak. İçtenlikle söyleyebilirim ki onlar sadece yolunuzda ki engeller olacak. Yapmanız gereken tek şey ideallerinizi ne kadar önemsediğinizi kendinize sormak…

“Cahiller arasında ilim öğrenen kişi, ölüler arasındaki diri gibidir.”

Yararlı Linkler:

https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/nasil-ogrenci-olabilirim/ikinci-universite

 

http://auzef.istanbul.edu.tr/ikinci-universite-nedir/

 

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(4 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top