Film Önerileri

IT

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan bu filmin oyuncu kadrosunda, Ünlü ve oyuncularla dolu Skarsgard ailesinden Bill Skarsgard, Stranger Things dizisinin Mike’ı Finn Wolfhard, Jaeden Lieberher, Sophia Lillis, Jack Dylan Grazer, Wyatt Oleff,  Jeremy Ray Taylor, Chosen Jacobs gibi daha çok tanınmamış ama gelecekte parlayacağını umut ettiğim çocuk oyuncular yer alıyor. Bunun dışında yetişkinler de var tabi ama film daha çok bu çocuk oyuncuların üstünden gidiyor. Filmin yönetmenliğini ise “Mama” filminden tanıdığımız Andy Muschietti üstleniyor.

Filmin konusuna spoilersız bir şekilde değinmem gerekirse; Derry isimli kasabada yaşayan 7 çocuğu odak almaktadır.  tam olarak loser olarak görülen bu 7 çocuk okullarında zorbalarla, gündelik hayatlarında ergenlik problemleri ile uğraşmaktadırlar. Daha sonra başlarına ergenlik ve zorbalara şükredecek bir bela açılır. Onların en büyük korkularının şekline bürünebilen dans eden palyaço Pennywise çocukların hayatına musallat olmuştur. Bu 7 çocuk Pennywise ile başa çıkabilecek midir?

Filmin konusu spoilersız olarak az çok böyle diyebilirim. Şimdi gelelim bana göre filmin olumlu ve olumsuz noktalarına.

Öncelikle olumlu yönlerine değinelim:

Bill Skarsgard’ın Pennywise performansı kesinlikle muazzamdı. O yakışıklılıktan o ürkütücü palyaço tiplemesi nasıl çıktı anlam veremedim ama gerçekten ama gerçekten muazzam bir Pennywise vardı diyebilirim. Oyunculuklara değinmişken genel olarak oyunculuklar fena değildi. Çocuk oyuncular ara ara bocalasalar da ben aşırı göze batan bir nokta göremedim. Yani oyunculuklar filmi baltalamaktan ziyade filme pozitif anlamda etki etmişti.

Film vermek istediği alt mesajı, alt metni oldukça iyi sunmuş. Aslında korku filmi görüntüsü altında verdikleri mesaj güzeldi ve iyi aktarılmıştı.

Film, çocuk oyuncuların göz önünde olması, onların dostluklarını göz önüne çıkarmasıyla bende bir Stranger Things havası uyandırmadı değil. Stranger Things’i özleyen bünyelere az da olsa ilaç olabilir. Ayrıca oyuncular kısmında açıkladığım gibi Stranger Things’in Mike’ı da filmde oynuyor ve cidden çok farklı, eğlenceli bir karakter olmuş.(Ben bu filmde asıl Dustin’i görmek isterdim ama.)

Film size bir çok duyguyu birlikte yaşatıyor. Yeri geliyor güldürüyor, yeri geliyor üzüyor, yeri geliyor geriyor, yeri geliyor korkutuyor. Duygular yönünden dolu dolu bir film olmuş.

Filmi yeterince övdük. Şimdi gelelim olumsuz yönlerine:

Film biraz gereksiz uzatılmış gibiydi. 2 saat 15 dakika olan film süresi bir 15 dakika fazla gibiydi sanki. Yani izlerken hissediyorsunuz onu.

Korku filmi adı altında çıkan film çok da korkutmuyor. Yani muazzam bir korku filmi olmamış. Film çıkmadan önce çok büyük reklamı yapılmıştı ve büyük bir beklenti yaratılmıştı ama o kadar beklentiye değen bir film değil. Yani korku yönüne bakınca bir conjuring yada insidious seviyesinde kesinlikle değil.

 

Film benim için genel hatları itibariyle, artısıyla eksisiyle böyleydi. Ben izlemenizi öneririm. Çok büyük bir korku beklentisi ile izlemeyin. Yer yer korkacaksınız ve gerileceksiniz tabi de öyle çok da korkacağınızı sanmıyorum ama ben en azından izlerken iyi vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Yani bence izleyin.

Not: Sosyal Eleştiri ailesini temsilen bir daha ki filmin Cast’ına Pennywise olarak başvurmayı düşünüyorum gençler, Ne diyorsunuz olur mu benden Pennywise? fghsdfsdffg (IT: Chapter 2 Eylül 2019’da çıkacak haberiniz olsun.)

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(2 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top