Dizi Önerileri

Rick and Morty

Kategori: Animasyon, macera, komedi

Kanal: Adult Swim ve Cartoon Network

Bugün dizi önerileri bölümümüzde mükemmel bir dizi, daha doğrusu çizgi dizi olan Rick and Morty’yi konuk edeceğiz. Aslında son dönemlerde oldukça popüler olan bu diziyi çoğu kişinin izlediğini düşünüyorum ama izlemeyen arkadaşlar ve belki tekrar başlamak isteyen arkadaşlar için bu çizgi diziyi yazmaya karar verdim. Öncelikle dizi hakkında bilgi vermek gerekirse Dan Harmon ve Justin Roiland tarafından yazılan ve yaratılan bu çizgi dizide çatlak ve çılgın bir bilim adamı olan Rick’in, torunu Morty ile birlikte atıldıkları maceraları izliyoruz.(Böyle yazınca basit ve klişe gibi gözüküyor ama hiç öyle göründüğü gibi değil.) Atıldıkları serüvenler gerçekten çoğu zaman hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak ve sizi gerçekten kahkahalara boğacak kadar da farklı ve ilginç gerçekten. Şimdi kendimce neden Rick and Morty dizisini izlemeniz gerektiği ile ilgili bir kaç madde ve açıklamalarını yazmak istiyorum. Tabi bunlar oldukça öznel, seven olur sevmeyen olur ama gerçekten diziyi benim için izlenebilir kılan detaylar. Bu arada unuttuğumu düşündüğünüz maddeleri yorumlara ekleyebilirsiniz. Şimdi gelelim Rick and Morty’yi bence izlenir kılan detaylara:

  • Birbirinden ilginç ve özgün karakterler

Dizide o kadar fazla hayal gücünü zorlayan, ilginç karakter var ki sadece bir daha ki bölümde bile nasıl absürt bir karakter ile karşılaşacağını görmek için diziyi izleyebilirsiniz. Mr. Poopybutthole, Mr. Meeseks, Bird Person, Squanchy, Abradolf Lincler,(Adolf Hitler ve Abraham Lincoln genetik olarak birleştirilip yaratılan bir karakter. Varın hayal gücünü siz düşünün.), Revelio Clockberg JR. ve sayamadığım daha yüzlerce, belki binlerce absürt karakteri barındırıyor. Ayrıca Morty ve Rick’in aile içi olaylarını izlemek bile başlı başına büyük bir eğlence kaynağı. Morty’nin genç kız havalarında, en büyük uğraşı okulda popüler olmak olan ve telefonu elinden düşürmeyen ablası Summer, Hep gerçek bir insan cerrahı olmak isteyen ama at cerrahı olan, otoriter anne Beth, oldukça salak ve her şeyden bir haber, umutsuz vaka olan baba Jerry, güven problemleri yaşayan ve ergenlik problemleri ile uğraşan Morty ve alkolik, sorumsuz, vurdumduymaz ve daha nice özelliği olan Rick’in yaşadıklarını izlemek bile çoğu zaman size oldukça eğlenceli anlar yaşatıyor.

  • Birbirinden ilginç ve özgün mekanlar

Karakterlerden bahsetmişken mekanlara da ufaktan değinmezsek olmazdı. Oluşturulan mekanlar o kadar absürt ve ilginç ki ciddi anlamda hayal gücünün sınırlarını zorlayacak derecede saçma ama bir o kadar da eğlenceli.

  • Göndermeler ve eleştiriler

Dizide filmlere, dizilere yapılan ve fark edince yüzünüzü güldüren onlarca, yüzlerce gönderme bulunuyor. Elm Sokağı Kabusu, Hayvan Çiftliği, Nosferatu, Jurassic Park, Community(Bu televizyon dizisi, bu dizinin de yaratıcılarından olan Dan Harmon’ın yazdığı dizilerden biri. Dizisine selam çakmayı ihmal etmemiş.) Mad Max ve daha onlarca diziye, filme, kitaba gönderme yapmayı ve selam çakmayı ihmal etmemiş. Bunun dışında günümüz olaylarına, yakın tarihte yaşanan olaylara kendilerince yaptıkları gönderme, eleştiri ve iğnelemeleri fark etmek de mümkün ve bunları fark edince yazarların zekasına ve ince düşünme yeteneğine bir kez daha hayran oluyorsunuz. Ayrıca dizi gerçekten ama gerçekten muazzam bir şekilde varoluşsal ve felsefik olaylara da o kadar iyi göndermeler yapmayı başarıyor ki, cidden iyi gönderme yapıyorlar. Ha unutmadan toplumsal olayları da çok ince ve güzel bir şekilde eleştiriyorlar.

  • Dizinin size yaşattığı duygular

Evet dizi bir komedi dizisi ama bazı bölümlerde, bazı sahnelerde boğazınızı düğümlemeyi, sizi üzmeyi de gerçekten başarıyor. İki dakika önce güldüğünüz bölümün sonunda birden üzülmüş bir şekilde bulabiliyorsunuz kendinizi ve bunu da cidden iyi beceriyorlar. Dramatik sahnelerde koydukları müzik seçimleri ise kesinlikle muazzam.

  • 20 dakika bölüm süresi

Aslında gönül isterdi ki çok daha uzun olsun ama tadında bırakıp 20 dakika yaptıkları bölümleri ile belki bir günde bir sezonu bitirmemize olanak sağlıyorlar. Bir işin arasında eğlenmek için rahatlıkla bir bölüm izlemenizi sağlayacak bir süre. Zaten bölümün sonuna geldiğinizde size 5 dakika geçmiş gibi gelecek.

Rick and Morty, size bu ifade etmeye çalıştığım her şeyi ve daha fazlasını vaat eden bir dizi. Kesinlikle ama kesinlikle şans verilmesi ve izlenmesi gereken bir dizi. Oldukça düşünülen, uğraşılan ve yazarların hayal güçlerinin sınırlarını zorlandığını bize rahatlıkla gösteriyor her bölümüyle. Buradan yazarları bir kez daha tebrik ediyorum ama o nasıl bir kafa çalışma şeklidir abi. Diyeceğim o ki bence bu diziyi izleyin, ben beğeneceğinize eminim. O yüzden diyorum ki;

Wubba Lubba Dub Dub

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top