Kategorize

Saint Ralph

2004 yapımı olan Saint Ralph, yönetmenliğini ve senaristliğini Michael Mcgrowan’ın üstlendiği drama filmi olup Genie’de birden fazla ödül kazanmıştır. Senaryoda 14 yaşında olan Ralph’ın yaşadığı hayatın çıkmaza sürüklendiği bir dönemde mucizelere inanarak yaşama tutunuyor olması filmi izledikten sonra ki en önemli detaylardan biridir bence.

Bu filmönerisi 3 yıl gecikmiş bir öneridir. Çünkü herşeyin bir zamanı vardır. Saint Ralph’in de bir zamanı vardır. Alelade bir şekilde izlenecek bir film olduğunu düşünmüyorum. Ralph en çıkmazda olduğu zamanlardan birinde bir mucize gerçekleştirmek umuduyla koşusuna sarılır. Bu mucize isteğinin sonucu da hayattaki en değerli varlığı olan olan annesidir. Bu mucize arayışını anlatan filmde karşımıza komedi ve dram unsurlarının kusursuz uyumu çıkmaktadır.

Ralph’in en çıkmazda olduğunu düşündüğü anda bir mucize ile hayatını yoluna koymayı düşünmesi bir yönüyle aşırı optimist olsa da diğer yanıyla hepimizi yansıtan bir durumdur. Hepimiz yaşamışızdır; vizeden10 aldığımız dersin finalinden 100 alma planları yaparken yaşamışızdır bir Saint Ralph sendromunu. Ben üç yıl önce hayatımın en kötü süreçlerinden birini yaşarken sarılmıştım Saint Ralph’in mucizesisine.

Film sinematografik açıdan yeterli olmasa da senaryo (hikaye) açısından fazlasıyla kendine bağlıyor. Kıyıda köşede kalmış bir film olsa da özellikle umut ışığına ihtiyacımız olan dönemler de hayatımıza ve isteklerimize ışık tutacağına inandığım bir filmdir. Ralph karakterinin herkesin hayatında bir kişi olacağını biliyorum. Kimilerinin hayatında Ralph kendileridir ve mucizeleri kendi hayatlarına bahşederler. Kimileri ise hayatında bir Ralph tanırlar en girdapta oldukları zamanda Ralph onlara bir mucize bahşeder. Ben yaklaşık üç sene önce kendi hayatımın Ralph’ini tanımıştım. İlk yada ikinci seçenek fark etmeksizin mucizelere inancımızı tazeleyen ve içimizi umutla dolduran Saint Ralph’i izlemeden bir hayat geçirmenizi asla istemem bu nedenle keyifli vakit geçirmeniz için şiddetle önermekteyim. Son olarak bu filmi izlememe sebep olan benim hayatımın Saint Ralph’ine teşekkürlerimi sunmalıyım. İyi seyirler dilerim.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top