Kitaplar

Son Ada

Öncelikle bir Livaneli hayranı olarak taraflı bir yazı olacağını belirtmek isterim arkadaşlar.

Üstat Yaşar Kemal bu eserle ilgili Livaneli hakkında “Edebiyatta görkemli bir söz vardır, büyük kapıdan girmek. Bu büyük bir eserin yazarı demek. Zülfü büyük kapıdan bu romanıyla girmiştir.”  sözlerini kullanmıştır.

Bir ütopya düşünelim, herkesin mutlu mesut yaşadığı bir ütopya.

Ada halkı politikadan, kaostan, günlük hayatın düzensizliğinden uzakta mutlu.

Herhangi bir yöneticiye ihtiyaç duymazlar, zira herkes birbiriyle barışık, doğayla uyumlu, huzur içinde yaşamaktadır bu yeryüzü cennetinde.

Ta ki eski darbeci başkanın müdahalesine kadar. Livaneli bu eserinde biz okurlarına çok şey anlatmış, insanların içindeki hırslara yavaş yavaş yenik düşmesini, her zaman dikte edilmeye ne kadar müsait olduğunu muhteşem şekilde kaleme almış.

Darbeci başkanın, emeklilik yıllarını geçirmek üzere cennet adaya yerleşmesiyle, başta martılar olmak üzere, ada halkı dahil tüm canlıların hayatı yavaş yavaş bozguna uğrar.

Olaylar ada’da yaşayan bir anlatıcının gözünden anlatılıyor. Ekolojinin dengesini bozmamamız gerektiği, doğaya verilen savaşın hiçbir zaman kazanılamayacağını öğreniyoruz.

Hissizleşen bir toplumun hikâyesi Son Ada, keyifli okumalar.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top