Film Önerileri

Star Wars: Rogue One

Ana kurgunun dışında bir Star Wars hikayesine değinen bu filmin oyuncu kadrosunda Felicity Jones, Diego Luna, Donnie Yen, Wen Jiang, Mads Mikkelsen, Forest Whitaker ve daha nice başarılı oyuncuyu barındıran filmin yönetmenliğini ise Godzilla, Monsters gibi filmlerin yönetmenliğini de üstlenen Gareth Edwards üstleniyor. Filmin IMDb puanın 7.9 olduğunu da belirtmek isterim(Bence çok daha fazlasını da hak ediyor.) Aynı zamanda filmin tam anlamıyla bir ödül canavarı olduğunu da belirtmek istiyorum. 2 dalda Oscara aday olan film (En iyi ses ve görsel efekt dallarında) pek çok film ödül etkinliğinde, pek çok dalda 23 ödül kazanmanın yanı sıra 78 kere de aday olmuş. Gerçekten tam bir ödül canavarı.

Filmin konusuna ufaktan, spoilersız değinmem gerekirse, Bir grup beklenmedik kahraman, imkansız gibi görülen ama yapılmak zorunda olan bir göreve atılacaklardır. Görev ise galaksi için oldukça büyük bir tehdit olan ölüm yıldızının planlarını çalmaktır.

Spoiler vermekten korktuğum için konuyu biraz kısa tuttum farkındayım. Şimdi gelelim filmin benim için olumlu ve olumsuz gözüken kısımlarına.

Öncelikle olumlu kısımlara değinmek istiyorum:

Filmin konusu çok güzel ve bence çok da güzel bir şekilde işlenmiş. Son çekilen seriden(The Force Awakens ile başlayan) farklı olarak geçmişteki filmleri ilgilendiren bir konusu var. A New Hope filminden öncesini anlattığı için filmle bağlantılı ve o dönemlere tekrar dönmek gerçekten güzeldi.

Karakterler kesinlikle iyi yazılmış ve güzeldi. Ana hikaye karakterlerinden ziyade belki de dizide her çatışmada gördüğümüz ama önemsemediğimiz, patır patır harcanan Rebel Alliance askerlerinin, personelinin gözünden de görme şansı verdi. Onların dışında yine bir kaç orjinal karakterle daha tanıştırdı bizi ve gerçekten tek filmde dahi olsa ben o karakterleri çok sevdim. Bunun dışında yine eski filmlerle bağlantılı olduğu için ilk serinin karakterlerinden bazılarına da yer verilmiş ve onları görmek insanı çok sevdiği eski dostlarını görmüş gibi mutlu ediyor. Aynı zamanda da duygulandırıyor. Çok güzel bir his eski yüzleri tekrar görmek.

Film galaksiyi, galaksinin o dönemini, İmparatorluğu, Asi İttifakını(Rebel Alliance) ve daha bir çok şeyi yani genel olarak dönemini çok iyi yansıtmış.

Film bir spin off filmi yani ana kurgunun dışında bir hikayeye sahip. Aynı zamanda tek filmlik bir senaryosu var. Bu yüzden daha geniş ve özgür bir alana sahip bir film olmuş ve bu özgürlüğü yerinde kullanmışlar.

Görsel efektler  ve aksiyon sahneleri oldukça etkileyici olmuş. Uzay savaşları, çatışmalar, lazer silahları. Bir Star Wars fanı olarak kendimi cennette hissettim diyebilirim.

Gelelim filmin olumsuz kısımlarına:

Karakterler ne kadar iyi olsa da oyunculuklar çok da parlak değildi. Ha, kötü değildi yanlış anlamayın da Donnie Yen dışında öyle ekstra bir oyunculuk performansı yoktu.

Bir kaç basit ve klişe sahne vardı. Filmi izlerseniz fark edeceksinizdir. Aslında her filmde var da işte yani sen koskoca Star Wars’sun düşme bu hatalara.

Bazı olayları tek filme sığdırmaya çalışmak için biraz hızlı bir biçimde işlemişler ve bu etkileyiciliği biraz azaltmış. Bazı sahnelerin duygusal olması planlanmış ama hızlı bir şekilde verildiği ve duygusal bir bağ kuramadığınız için sanki biraz havada kalmış.

Genel olarak olumlu ve olumsuz yanları ile film böyleydi. İnsanların yorumlarını da merak ettiğim için forum sitelerinden, sözlüklerden insanların film hakkındaki yorumlarına göz gezdirdim. Seven çok sevmiş, sevmeyen yerin dibine sokmuş. Çok kesin bir film olmuş arası yok ya iyi ya kötü ama ben sanırım filme iyi diyen kısımdayım. Kesinlikle beğendim ve izlerken oldukça da güzel vakit geçirdim. Star Wars’e başka hikayelerden bakmak isteyen, en azından Death Star’ın(Ölüm Yıldızı) planlarının Prenses Leia’nın eline ne badireler atlatarak geçtiğini öğrenmek isteyenlerin seyretmeleri gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. İyi seyirler.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(2 oy, ortalama: 4,50, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top