Gündem

Taciz

Taciz genelde erkeklerin kadınlara karsı uyguladıkları cinsellik yönelimi olarak tabir ediliyor. Bu yazımda aslında tacizin nasıl olduğu hakkında ve aslında ne tür tacizler uygulandığından bahsedeceğim. Günümüz Türkiye’sinin en büyük problemlerinden biri aslında taciz. Bir erkek olarak konuşmak gerekirse laşkalaşmış bu tabir canımı çok sıkmakta. Yolda giderken yanlışlıkla göz temasında ve ya çarpışmalarda tacizci damgası yiyebiliyoruz. Taciz ciddi anlamda yaygın. Yaş, din, ırk, cins fark etmiyor. Kadınların erkeklere, kadınların kadınlara, erkeklerin kadınlara ve hatta erkeklerin erkeklere de dahil olarak çok sayıda taciz çeşidi bulunmakta. Okuduğunuzda erkeklerin erkeklere nasıl bir tacizi olabilir ki demeniz gayet normal. Çünkü taciz Türkiye toplumunda sadece cinsellik olarak biliniyor.
Şimdi yazımın asıl amaclarına yavaşça deyinebilirim. Toplu taşımaları hergün en az 3 veya 4 defa kullanıyoruz. Erkeklerin kadınların yanına otururken ‘pardon rahatsız olmazsanız yanınıza oturabilirmiyim’ demeden oturmaları aslında bir taciz sayılıyor ne kadar ilginç değil mi. Bu nezakat örneğini insanlarımıza aşılamamız gerektiğine inanıyorum. Sadece erkekler için değil kadınlar içinde bu konu söz konusu. Yeri geliyor bu nezakat örneği cümleyi kurduğunuzda karşı cinsden muazzam çıkışlarda görebiliyorsunuz. Kafanın değişmesi gerektiğine inanıyorum..
Bir diğer taciz çrneğimiz erkeğin erkeğe olan tacizi. Yolda giderken keko dediğimiz tiplerle göz göze gelmek dünyanın en tehlikeli olayı. Ha bir köpek balığıyla aynı suda kalmışsınız ha o kekoyla göz göze gelmişsiniz. ‘Ne baküyün lağğ’ demesiyle ortam kızışır. Cevap vermeyip ilerleseniz bile ‘sen bizi adam yerine goymiyin mi lağğ’ demesiyle kavga başlayabilir. Asıl toplumun sorunu bu karşı cinslerden çok bu örnek daha çok ele alınmalı. Ama kimse bu konu hakkında konuşmuyor. Asıl taciz budur. Hem sözlü hem darp. Lise çıkışlarında canları sıkılmış işsiz güçsüz bilinçsiz o kekolar küçücük çocukları darp ediyor ‘EN İYİ İHTİMAL‘ bıçaklıyorlar.
Toplumumuz örnek olması gereken bir toplumdu. Büyüklerimizin bize öğrettiklerini bozduk veya bozdular. Saygı dediğimiz sadece kelime olarak olduğu yerde kaldı. Büyüklerimiz demişken 60 yaşında DEDELER 15 yaşında ki lise elbiseli kızlara bakar olmuş. Saygımız sadece hep büyüklere mi olmalı? Bu pis bilinçli insan dediğimiz varlıklar yüzünden bu durumdayız belkide. Aslında keko dediğimiz çocukta o babanın oğlu. Toplum alt yapımız çökmüş. Değerlerimizi, benliğimizi kaybetmişiz. Zamanında temizlik öğrettiklerimizden daha pis olmuşuz. Bu yazıyı yazma amacım kendi içimde ve toplum içinde işe yarar gelişmeler olabilme ümidiyle yazdım. Hepimizin bu değişime katkı sağlaması dileğiyle.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top