Film Önerileri

The Banshees of Inisherin (2022)

Martin McDonagh baba sen neler yapıyorsun ya. Ufak bi twitter ağzıyla başlamak istiyorum, arkadaşlar biraz da Martin McDonagh’ı abartabilir miyiz? In Bruges, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri şimdi de bu yapım. Gerçekten her işinde gerek hikaye olarak gerek oyuncu yönetimi olarak çok şey katıyor kendine. The Banshees of Inisherin oyunculuğuyla, hikayesiyle ve çok tatlı kamera oyunlarıyla benim çok sevdiğim bir film oldu. Yorumlarıma geçmeden ufak da bir özet geçeyim film uzak bir İrlanda adasında yaşayan iki arkadaşın hayatına odaklanıyor. Arkadaşlardan biri bu arkadaşlığı bitirmek isteyince olaylar silsilesi başlıyor.

Ben ilk olarak oyunculuk kısmından başlamak istiyorum yorumlarıma çünkü Colin Farrell, Brendan Gleeson ikilisini In Bruges filminde de çok beğenmiştim. Fakat buradaki rolleri son zamanlarda sinemada izlemeye alışkın olmadığım tipte karakter özelliklerine sahipti. Film boyunca aralarındaki uyumu seyretmekten ben çok keyif aldım. Özellikle birbirlerine yükseldikleri sahnelerde bir tarafın sürekli sakinliğini bir tarafın ise hiddetini gözlemliyoruz ve bu çelişki benim filme dair en sevdiğim noktalardandı. Bu yapım özelinde Brendan Gleeson’ı bir tık daha fazla sevdiğimi de söylemeliyim. Bir parantezde Barry Keoghan’a açmazsam olmaz. The Banshees of Inisherin özelinde jest ve mimikleri, aldığı rol becerisi çok iyiydi. Özellikle kendi oynadığı karakter Dominic ve Siobhan arasındaki sekansta aşırı duygulandım. Kendi anlatısını seyirciye geçirmekte çok başarılıydı film boyunca.

In Bruges filmini önceden izlediyseniz Martin McDonagh’ın işlerinde çok büyük bir hikaye akışı yada kurgu problemi görmeyeceğinizi tahmin ediyorsunuzdur. Bu film özelinde de gerçekten öyleydi, yan karakterlerin sahneleri dahil ana hikayeden insanı koparmayıp ekran başında tutmayı başarmış. Sinemaya aktarmak için öyle bir hikaye seçmiş ki karakterler arasındaki ilişkiler insanda hem tatlı bir tebessüm hem de sorgulama hissi bırakıyor. Kurgu konusunda ise doğru planları seçerek gereksiz çok fazla plan kullanmaması filmin akışına büyük bir katkı sağlamış. Özellikle dış çekimlere de bir değinmek gerekiyor. Güneş, bulut, kayalıklar, deniz vb. gibi objeler üzerine yüklenen anlamlar konusunda ise bence çok tatlı iş çıkarmış.

Filmde yetersiz bulduğum ender noktalardan biri ise diyaloglardı. Bence böyle güzel bir hikayeye çok daha etkili vurucu diyaloglar yazılabilirdi. Dominic ve Siobhan karakterlerinin diğer insanlarla olan diyalogları dışında benim çok etkilendiğim yada dramatik bulduğum sahne yoktu. Özetle The Banshees of Inisherin, tam gri hava severlere hitap eden bence başından sonuna kadar derdini çok açık ortaya koyan ve bunu aşırı detaya sokmayan tatlı bir film olmuş. İyi Seyirler…

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top