Film Eleştirileri

The Northman (2022)

Robert Eggers’ın The Witch ve The Lighthouse ile birlikte kuşkusuz en değerli filmi olabilir The Northman. Abinin “The” sevdası ise beni bitiriyor gerçekten. Tabii konsept itibariyle bütçesi diğer filmlerine göre çok ama bu bütçeyi hem görüntü hem de kurgu anlamında çok iyi kullanmış. Gerçekten filmi izlerken görsel bir şölen yaşadım diyebilirim.

İçerik ve diyalog olarak çok dolu bir yapı görmedim, bu konuda yapılan diğer kuzey mitolojisi işlerine bakılınca kötü gözükse de sahneleme ve oyunculuk anlamında çok başarılı olmuşlar. Diyaloglar konusunu biraz daha açmak gerekirse filmin en dramatik sahnelerinde o kadar basit cümleler kurulmuş ki, sahnenin ve oyuncunun vermeye çalıştığı etkiyi gölgeliyordu. Bu da beni filmde rahatsız eden, seyir zevkimi düşürten şeylerden biri oldu. Benim filmde hoşuma gitmeyen çok az şey vardı ama en çok üzen aşırı basit ve özensiz yazılan diyaloglar kesinlikle. Ethan Hawke, Anna Taylor Joy vs. gibi kaliteli oyuncu kadrosu olmasa filmin seyirciye geçmesi konusunda epey sorun yaşarlarmış gerçekten.

İyi tarafından bahsetmek gerekirse, başta bahsettiğim görsel şöleni açmakta fayda var. Öncelikle mekan seçimi ve sahneleme gerçekten çok başarılıydı bu konuda bütçeyi çok güzel yönetmişler. Bence dönem işi yapmanın bir numaralı kuralı, seyirciye o anda olduklarını hissettirebilmektir ve bunu çok iyi başarmışlar. Öte yandan kostümler ve o döneme uygun ritüeller çok güzel tasarlanmıştı söylemeden geçemeyeceğim.

Film özelinde gerçekten bir parantez Robert Eggers’a açmak gerekiyor her yaptığı işte üzerine koyan ve gerçekten kendi sinema dünyasına çok sadık bir yönetmen. Bu özen onu kesinlikle dönemin yönetmenlerinden ayıracak diye düşünüyorum. Hatta ayırmış bile olabilir. Şunu da söylemekte fayda var yönetmenin bir önceki filmini (The Lighthouse) izleyip çok ağır geldiğini düşünüp bu filmi izlemeyenler varsa kesinlikle bu düşünceden çıkıp izleyin derim çünkü gerçekten akışı çok güzel bir iş çıkmış tabii burada konunun da büyük etkisi var. İzlemeden tek söyleyebileceğim şey birazcık vahşet dolu haberiniz olsun. İyi Seyirler.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oy verilmedi)
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top