Dizi Eleştirileri

The Walking Dead 8.sezon 10.bölüm

Evet, The Walking Dead 8.sezon 10.bölüm eleştiri ve incelememiz ile bu hafta da sizlerleyiz. Yazımıza geçmeden önce uyarımı yapmak istiyorum, yazı bir eleştiri olduğu için spoiler içermektedir. Yazı biraz uzun olacak, öncelikle bölümde yaşananları daha sonra da bunlar hakkındaki düşüncelerimi yazarak ilerleyeceğim arkadaşlar. Bunu da belirttiğime göre hadi yazımıza geçelim.

Bölüm hakkında:

Evet bir yerleşim yerinin daha sonuna geldik diyerek bölüme giriş yapıyorum. Hershel’ın çiftliği, hapishane falan derken artık Alexandria da tarih oldu. Demek ki neymiş aga sağlam kapılarına, duvarlarına güvenmeyecekmişsin öyle. Bu bölüm altı karakter üzerinden altı başlık şeklinde işlenmiş. Şimdi hepsini teker teker inceleyeceğiz bakalım;

Michonne

Bölüm Michonne ismi ile açıldı. Dizinin bu kısmında Rick ve Michonne karakterlerinin Alexandria’da kalan önemli alet, edevat ve erzakları toplayıp Alexandria’ya veda edip ayrılışlarına şahit olduk. Çöpçüleri uyarmak ve davalarına tekrar katmak için Landfill’e, çöpçülerin mekanı, gittiler ama tuzağa düştüler ve zombiler tarafından saldırıya uğradılar, bu kısım orada sona erdi. Yalnız dikkatimi çeken nokta şu ki Michonne, Carl’ın ölümünden gerçekten çok etkilenmiş. Aralarında özel bir bağ vardı zaten. Bu ölüm olayıyla o bağın ne kadar sağlam olduğunu da görmüş olduk aslında. Geçen bölümde söylemiştim bu bölümde dikkatimi çekti, Rick, Carl’ın ölümüne yeterince yıkılmadı gibi geldi bana. Önceki sezonlarda ne roller kestiğini gördük böyle durumlarda ama bu sefer bilmiyorum çok yavan gibi geldi verdiği tepkiler. Oğlu öldü en nihayetinde ki Carl karakterini ne kadar çok sevdiğini de biliyoruz yani daha büyük bir yıkılma bekliyordum Rick’ten. Belki de o kadar şey yaşadıktan sonra artık kayıtsız kalıyordur, içine atıyordur.

Negan

Bu bölüm, Negan’ın Sanctuary’de Simon’la olan konuşmalarını dinlediğimiz kısmıydı. Negan’ın gerçekten Savior (Kurtarıcı) olma fikrini ne kadar benimsediğini görmüş olduk. İsminin hakkını veriyor. Simon, Negan’a Hilltop, Alexandria ve Garbage insanlarının, çöpçüler yani, eğitilemeyeceğini, toplu bir şekilde katletmeleri gerektiğini söyledi ama Negan onunla hemfikir olmadı. Öldürmenin kolay yol olduğunu, meselenin onları kurtarmak olduğunu, zor olanın bu olduğunu ama yapılması gerekenin bu olduğunu kesin bir dille belirtti. Onların kaynak olduğunu, kullanılması gerektiğini, kendilerine bir şeyler sağladığından bahsetti. Negan, bu yönüyle neden lider olduğunu kanıtlıyor. Uzun vadeli düşünebilen bir karakter. Tam bir reis. Simon bundan pek hoşnut olmadı ki Simon kesinlikle gücü seven, psikopat bir karakter. İlerleyen bölümlerde Negan’ın zayıf anında Negan’a yamuk yapabilir demedi demeyin. Negan, Simon abimizi çöpçüleri yola getirmesi için yolladı ve tekrar kesin bir şekilde onları sadece uyarmasını söyledi, sadece bir kişiyi öldür, yola gelirler minvalinde.

Enid

Sezon arasındaki bölümden önce Enid ve Aaron, zamanında Tara’nın rastladığı amazonlara rastlayıp kabile reisi olan büyükanneyi öldürmüşlerdi hatırlarsanız. Bu bölümde esir alındıklarını gördük ama serbest bırakıldılar. Amazonları kendi savaşlarına katılmaları için ikna etmeye çalıştılar ama başarılı olamadılar ve bir daha kendilerine gelmemeleri hakkında kesin bir dille uyarıldılar. Aaron, durumu haber vermek için Enid’i Hilltop’a gönderdi ve onları ikna etmek için kalacağını söyledi. İlerleyen bölümlerde amazonları savaşa ve konuya nasıl dahil edecekler göreceğiz bakalım. Bu arada Enid ve Aaron arasındaki arkadaşlık da oldukça sevimli oldu, hoş.

Simon

Bölümün kesinlikle en muazzam kısmı burasıydı diyebilirim. Negan’ın kesin bir şekilde belirttiği tek kişiyi öldür, hizaya gelsinler uyarılarına rağmen, önce Jadis’in,çöpçüler kraliçesi, yardımcılarını, sonra da bütün çöpçüleri kurşuna dizdi, dizdirdi. GTA 5’te hayat verdiği Trevor karakterini dizide de yansıtmaya başladı. Hal, tavır ve hareketleri kesinlikle çok başarılı. Negan’la beraber diziye renk katan oyunculardan biri diyebilirim. Her bölüm göstersinler yine sıkılmam. Sanırım bu mutluluğumun sebebi o ikiyüzlü çöpçüleri sevmememden de kaynaklı olabilir. Negan’a geri dönüp işleri yoluna koyduğunu söyledi, bakalım ilerleyen bölümlerde Negan tüm çöpçüleri öldürdüğünü duyunca, duyarsa tabi, nasıl bir tepki gösterecek. Bu kısım bir Savior’ın Negan’a telsizde Rick’in olduğunu haber vermesi ve Negan’ın telsizi alıp gitmesiyle sona erdi.

Jadis

Rick ve Michonne, çöpçüleri davalarına katmak için Landfill, çöpçülerin mekanı, gidip Simon’ın öldürdüğü çöpçü zombilerle karşı karşıya kalmışlardı. Rick, bu çöpçüler konusunda cidden çok bahtsız, dirilerinden sonra bir de ölüleriyle uğraşıyor adam. Zombilerden kaçmaya çalışırken Jadis’e rastlıyorlar. Jadis, duygu sömürüsü yapıyor, tamamen yalnız kalmış. Rick ve Michonne oradan kaçarlarken kendisini de yanlarına almasını istiyor ama Rick, silahını ona doğrultup sonra havaya ateş ediyor, takip edersen vururum minvalinde. Jadis, eskinin arkadaşları, bugünün zombilerini kendini kurtarmak için çöp öğütme makinesinde öğütüyor. Ya Jadis, ikili oynarsan sonun böyle olur işte. Şimdi ne Saviors, ne de Hilltop kabul etmez seni, tamamen yalnız kaldın. Hayat işte. Yalnız Jadis’in hikayesinin bittiğini sanmıyorum, ileride karşımıza gene bir şekilde çıkacaktır ve büyük bir rol oynayabilir.

Rick

Son kısım olarak Rick’in kısmını gördük. Michonne, Carl’ın ölmeden önce herkese yazdığı mektuplardan Rick’e yazdığı mektubu okumasını istedi ama Rick şuan bunu kaldırmayacağını belirtti. Arabadan indi ve Simon kısmında belirttiğim telsiz görüşmesini yapmak için Negan’a telsizle mesaj gönderdi. Carl’ın ölmeden önce Negan’a da mektup yazdığını, barış olmasını istediğini, kimsenin ölmesini istemediğini söyledi ama ne olursa olsun Negan’ı öldüreceğini belirtti. Negan, Rick’e bence acı olan gerçekleri açıkladı. Savaşı zorladığı, oğlunun yanında olmadığı için Carl’ın ölümünden sorumlu olduğunu söyledi. İyi bir lider olmadığını, iyi bir baba olmadığını yüzüne vurdu. Kendisini hiçbir zaman öldüremeyeceğini belirtti. Bu kısımda dikkatimi çeken kısım Negan’ın Carl’ın ölümüne gerçekten üzülmesi oldu. Carl ile ilgili planları olduğunu ve onda büyük bir gelecek olduğunu belirtmişti ama gerçekten üzüldüğünü fark edince insan garipsiyor.  Rick, bu konuşmadan sonra nasıl bir tepki verecek bilmiyorum ama bu noktadan sonra barış olmaz. Yani bu ölümlerden sonra kesinlikle barış ile bağlayamazlar durumu diyorum.

Bölüm ve benim bölüm hakkındaki genel yorumlarım bunlardı. Karakterlerin gözünden baktıkları ve bu şekilde kısımlara ayırdıkları bir bölüm olmuş. Bu bölümler büyük savaşa doğru giden yolda geçen sakin bölümler bence, bu yüzden görece sakin bir bölümdü. The Walking Dead dizisinin tarzı budur biliyorsunuz zaten. Sizde bölüm hakkındaki düşüncelerinizi yorumlara belirtebilirsiniz. Haftaya 11.bölümle görüşmek üzere…

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(2 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top