Dizi Eleştirileri

The Walking Dead 8.sezon 12.bölüm

The Walking Dead 8.sezon 12.bölüm yazımızla karşınızdayım. Yazıya geçmeden yine uyarımı yapayım, bu bir eleştiri olduğu için spoiler içermektedir. Eğer hazırsanız başlayalım.

Bölüm Hakkında:

Bu bölüm görece olarak tökezleyen ve monotonlaşan diziye biraz hareket getirdi diyebiliriz. Sezonun kaliteli bölümleri arasına kesinlikle yazabiliriz. Bu bölümde ters köşeler, beklenmedik olaylar vardı ve kesinlikle bir sonraki bölümü merak ettirecek bir sona sahipti, hadi bölümü inceleyelim:

Öncelikle Dwight karakteri Sanctuary’ye (Negan’ın mekanı) geri döndü, daha doğrusu dönmek zorunda kalmıştı. Şuan herkes onun söylediği yalana inanmış durumda. Negan, Simon ve diğerleri hala daha mevzuyu bilmiyorlar da ben o çatışmadan kurtulan ve Dwight’ı gören sarışın hatuna ne oldu onu merak ediyorum. Bir yerlerden çıkıp gelip işleri fena halde karıştırabilir gibi geldi bana.

Simon karakterine gelirsek önceki haftalarda dediğim gibi, gücü seven bir karakter ve ikinci adam olmaktan, kendi kararlarını alamamak olmaktan dolayı fena halde bozuk atıyordu. Dwight ile konuşmaları, onu ikna etmeye çalışması Negan’ın yerine geçme çabaları var. Rick’in arabayla gelip Negan’ın arabasına çarpacağını dikiz aynasından fark ettiği halde söylememesi, gülümsemesi falan niyetini açık ediyor ama olmaz çünkü Simon öfkeyle anlık kararlar alabilen, geleceği çok düşünmeyen yani pek ileri görüşlü olmayan bir karakter. Adam yancı olmak için doğmuş ki Steven Ogg klasik yancı rollerinin adamı. Rick ve Negan’ı arayacağız ayağına gidip, Negan’ın takla atmış arabasını bulup, Dwight’ı da ikna edip arabayı hem yok etmesi hem de dönüp Saviorlara Negan’ın gittiğini ama hepsinin Negan olduğunu söyleyip yerine geçmesi güzel hareketti ama artık niyetini açık ettiği için Negan dönünce ortalık fena halde karışacak. Zaten Negan çöpçüleri öldürdüğünü de öğrendi, yani Simon bu sezon kesinlikle Lucille ile tanışacak diyorum. Bu durum Dwight’ı nasıl etkileyecek onu merak ediyorum ama.

Bu bölüm dizide yeni karakterler gördük. Georgie adında kadın milletvekili imajına sahip bir abla ve yazlıkçı kılıklı, onun yancısı olan Hilda and Midge adında iki karakter gördük. Farklı bir tarzları ve yaşayış biçimleri olduğunu söyleyebilirim ki bizim kadar, Maggie ve diğerleri de şaşırdılar çünkü kitaba ya da diğer şeylere karşı bilgi takas eden biri ve oldukça barışçıl gözüküyorlar. Bu zamana kadar nasıl hayatta kalmışlar gerçekten şaşırtıcı. Enid’in hırçın karakterini ortaya çıkarıp onları öldürmek istemesi değişikti. Enid, Carl’ın ölümünden sonra karakter olarak büyük değişim geçirecek gibi duruyor, biraz daha duyarsızlaşacak gibi. Georgie’yi öldürmeyip, ona kitap vermeleri ve Georgie’nin onlara hem yemek verip, hem de gelecekte işlerine yarayacak değirmen yapımı, su arıtımı tarzı medeniyet kurmak için oldukça yararlı olan planlar ve el yazmaları barındıran bir kitap vermeleri bize bunu gösterdi ki, bu dizide insanlık yapan, yardım eden kazanıyor. Carl’ın Siddiq karakterini kurtarması ve Siddiq’in Hilltop doktoru olması buna başka bir örnek mesela. Bu üç karakterle ileride yine yollarımız kesişebilir.

Son olarak dizinin en heyecanlı kısımları olan Negan ve Rick kısımlarına gelirsek, Rick’in kendi planı olan Negan ve adamlarını görürseniz haber verin planına kendi uymayıp Negan’ın peşine arabayla düşüp onu öldürmeye çalıştığı sahneler hem diyaloglar hem de aksiyon açısından oldukça tatmin ediciydi. Gerçi aksiyon kısmı biraz can sıkıcıydı çünkü Rick’in 3 metre mesafeden elinde makineli bir silahla Negan’ı vuramaması bana komik geldi. Yani saçma, Rick’sin sen, o silahlarla şov yapan adamsın, basit olmuş biraz. Negan’ın da başına gelen her şeyden kendini bir şekilde kurtarması kısmı biraz şova kaçmaya başladı. Negan’ı seviyorum ki 2-3 sezon daha kötü adam olarak kalsın, gerçekten diziyi o çekip çeviriyor şuan ama yani mantıklı sahneler değil. Konuşarak Rick’i manipüle etmeye çalışması falan güzel taktikler ama Rick’in gözünü intikam bürümüş, artık yemez. İkisinden biri ölmeden dizi ilerlemeyecek o belli. Bu arada Rick’in Lucille’ı bulması ve eline alması Negan’ı oldukça kızdırdı. Lucille onun için ne kadar değerli kesin olarak görmüş olduk. Kavga sahneleri başarılıydı ama son sahne kesinlikle şaşırtıcı ve beklenmedikti. Negan’ın bir arabada uyanması ve arabayı sürenin Jadis (Çöpcülerin kraliçesi) olması geçen bölümlerde dediğimiz Jadis’in dizide önemli bir noktaya geleceği ya da gidişatı etkileyeceği fikrini daha da güçlendirdi. Bakalım Jadis Negan ile ne yapacak, ilerleyen bölümlerde göreceğiz.

Bu bölüm hakkında konuşacaklarımız bu kadar. Sezonun zevkli ve heyecan verici bölümlerinden biriydi. İlerleyen bölümler için merak uyandırmayı başardı. Negan’ın akıbeti, Negan’sız Hilltop’a saldıracak Simon önderliğindeki Saviorlar ve Hilltop kuşatması. Bunların hepsini merakla bekliyoruz. Sizde dizi hakkındaki görüşlerinizi ve eleştirilerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Haftaya görüşmek üzere.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top