Dizi Eleştirileri

The Walking Dead 8.sezon 9.bölüm

Biliyorsunuz The Walking Dead sezon arasından geri döndü. Artık bizde diziyi eleştirelim istedik. 8.sezon 9.bölümden başlamak biraz garip olacak ama diziyi izleyen arkadaşlar, takip eden arkadaşlar için bizde bölümler hakkında görüşlerimizi ve eleştirilerimizi belirtelim istedik. Artık her hafta çıkan bölümleri yorumlayacağız. Bu arada bu bir dizi eleştirisi olacağı için spoiler olacağını belirteyim. Şimdi yazımıza geçelim.

Bölüm hakkında:

Öncelikle biliyorsunuz dizinin sezon arasına girmeden önceki bölümünde, bölüm sonunda Carl’ın ısırıldığını gördük. Bu bölüm biraz Carl’ın vedası niteliğinde bir bölüm olmuş. Walking Dead hep aynı senaryoyu işliyor. Kim ölecekse o bölüm onu bize sevdiriyor, onunla ilgili duygusal sahneler çekip bize karakteri özlettirmeye falan çalışıyor sanırım. Bu yüzden biraz duygusal bir bölüm olmuş diyebilirim.

Dizi bu bölüm üç yeri işlemiş. Carl’ın vedası, Kingdom ve Ezekiel, son olarak da Rick’in flash forward sahneleri. Hepsine teker teker değineceğiz.

Öncelikle Kingdom ve Ezekiel sahnelerine bakarsak, biliyorsunuz Ezekiel, Negan’ın teğmenlerinden olan Gavin tarafından esir alınmıştı. Negan, King Ezekiel’ı canlı istiyordu. Bu bölümün aksiyon kısmını Carol ve Morgan’ın King Ezekiel’ı kurtarma sahneleri üstüne kurmuşlar. Bölümün aksiyonu çok da kötü değildi ama Morgan karakterinin orta noktasının olmaması artık abartı olmaya başladı. Ya hiç öldürmüyor ya herkesi öldürüyor. Her can değerlidir felsefesinden hepsini öldürmem gerek felsefesine birden dönmesi cidden mantıklı gelmiyor. Sevdiğim bir karakter olan Gavin karakteri de öldürüldü ve Negan bir yara aldı bence ama Ezekiel karakterinin kurtulması ve böyle boş bir şekilde öldürülmemesi doğru olmuş çünkü geldiğinden bu yana diziye oldukça renk kattığını düşünüyorum.

Carl’ın vedası dizinin duygusal kısmını oluşturuyordu. Aslında Carl karakterini pek sevmememe rağmen gidişine üzüleceğimi de tahmin etmezdim. Judith ile olan sahneleri özellikle içimi sızlattı. Sanırım 8 sezon izlemeye alışıyoruz ve bir daha göremeyeceğini bilmek garip geliyor. Ayrıca The Walking Dead çizgi romanlarını da takip eden biri olarak Carl karakterinin ölmesini mantıklı bulmadım. Daha oynayacağı roller vardı, Negan ile daha farklı olacak bir ilişkisi vardı. Biraz vurucu olmak için Carl’ı harcamışlar gibi geldi bana. Ayrıca dikkatimi çeken diğer nokta dizinin başından beri muhteşem rol kesen Rick’in Carl’ın ölümüne beklediğim kadar vurucu bir tepki verememesi oldu ama sanırım olayın şoku, kabul edememe gibi bir durum içine girdiyse yani rol o şekildeyse onu iyi gösterdi. Yoksa bildiğimiz Rick’e göre biraz fazla sakindi. Dizinin duygusal kısmını Carl sahneleri karşılamış ve bence oldukça yeterliydi.

Flash Forward sahneleri Carl’ın hayaliymiş. Yaşlı bir Rick, büyümüş bir Judith, huzurlu bir yerleşim alanı oldukça güzel bir ütopya hayaliydi ama değinmek istediğim nokta tek yaşlanan kişinin Rick olması. Herkes aynı Rick yaşlanmış, işin komik yanı çok da kötü bir makyaj yapmışlar. Yalçın Abi programındaki yaşlandırma tekniği gibi duruyor, güldürdü. Flash Forward sahnesindeki dikkatimi çeken diğer nokta Negan oldu. Carl ölmeden önce Rick’e hepsini öldüremezsin, sonrasını düşünmelisin minvalinde bir konuşma yaptı ve kurduğu ütopyada Negan’ın, Eugene’in de onlarla barış içinde yaşadığını gördük ve bu mantıklı değil. Yani o kadar ölümden sonra bunun olabileceğini sanmıyorum. Senaristlerin de cesaret edebileceğini sanmıyorum.

Son olarak değinmek istediğim ise bölüm sonunda ağacın altında oturan, karnından vurulmuş bir Rick gösterdiler ve bölümü bitirdiler. Manası nedir bilmiyorum ama dizinin zaman kavramı artık doğrusal olarak ilerlemiyor. Sanırım merak uyandırmak için koydukları bir sahneydi ve başardılar. Ne olacak hep birlikte göreceğiz.

NOT: Ayrıca Negan karakterini sadece bir sahnede görmek, onda da kendi gibi değildi. Cidden eksik hissettiriyor. Diziyi oyunculuğu ve karakteri ile götüren kesinlikle Negan. Buradan yapımcılara seslenmek istiyorum. Her bölüm en azından bir 3-5 dakika versinler adama. Şov yapıyor çünkü.

Dizinin 8.sezon 9.bölümü genel hatlarıyla böyleydi. Ben fena bir başlangıç yaptıklarını düşünmüyorum. Carl için duygusal, veda niteliğinde bir bölüm yapmak istemişler ve bence yerinde bir veda olmuş. Bu haftalık yorumlarımız bunlardı. 8.sezon 10.bölüm ile haftaya görüşmek üzere…

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(2 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top