Film Önerileri

Valkyrie

Valkyrie (2008)

Başrollerinde hepimizin tanıdığını düşündüğüm Tom Cruise, tecrübeli oyuncu Bill Nighy, yine başka bir tecrübe abidesi olan Terence Stamp, Game of Thrones’un Melissandresi Carice Von Houten ve yazmaya üşendiğim daha nice başarılı oyuncuyu barındıran bu filmin yönetmenliğini ise X-Men, Superman gibi süper kahraman filmleri ve The Usual Suspects gibi başarılı bir filmin yönetmenliği yapan Bryan Singer üstleniyor.

Filmin konusu, Albay Claus Von Stauffenberg (Tom Cruise) Hitler iktidarının Almanya devletini Dünya’ya kötü göstermesinden şikayetçidir. Lafını esirgemediği için de Kuzey Afrika’ya sürülmüştür. Bir uçak saldırısında sol gözünü, sağ elini ve sol elinin 2 parmağını kaybedip Berlin’e gönderilmiştir. Nazi iktidarından şikayetçi olan sadece kendisi değildir. Hitler’i devirmek isteyen diğer muhalif subaylarla beraber Adolf Hitler’e suikast girişimi düzenleyip, Hitler’in ölümü ile Operasyon Valkyrie’yı başlatıp Almanya’yı Hitler iktidarından kurtarmaya çalışacaklardır ve bu uğurda Albay Stauffenberg her şeyi yapmaya ve göze almaya hazırdır.

Şimdi gelelim filmin olumlu ve olumsuz yönlerine.

Öncelikle olumlu yönleri açıklamak istiyorum;

Kendi adıma İkinci Dünya Savaşına ve Nazi Almanya’sına çok ilgiliyim. Okumayı, araştırmayı oldukça seviyorum. Film bu dönemi ve Nazi Almanya’sını oldukça güzel yansıtmış. Gerek kostümler, gerek çevre oldukça güzel yansıtılmış.

Film, 20 Temmuz suikast girişimini ve Hitler’e yapılan darbe girişimini çok detaylı ve anlaşılır bir şekilde anlatmış. Yapanların kafa yapısını, sebeplerini oldukça güzel bir şekilde sunmayı başarıyor. Tarih dersi niteliğinde güzel bir şekilde kurgulanmış.

Film insanı germeyi başarıyor. Tarihte gerçekleşmiş, aslında sonucunu bildiğim bir olayı izlerken beni yer yer germeyi başardı.

Oyunculuklar beni oldukça tatmin etti. Aynı zamanda oyuncu seçimi ve makyajlarda çok başarılı olmuş. Gerek Adolf Hitler, Gerek Heinrich Himmler, Gerek Joseph Goebbels hepsi oldukça benzer olmuş. Tom Cruise iyi bir oyunculuk sergilemiş. Oyunculuklar ve oyuncu seçimleri filme farklı bir hava katmış ve daha izlenilir kılmış.

Şimdi gelelim filmin olumsuz yönlerine;

Öncelikle film biraz yavaştı. Bu benim için bir sorun teşkil etmedi ama durağan filmlerden hoşlanmayanlar için biraz sıkıcı olabilir.

Erwin Rommel’e pek yer verilmemiş. Biraz daha yer verilse ve gösterilse daha iyi olabilirmiş aslında.

Sonuç olarak

Nazi Almanya’sını, dönemi, darbe girişimini gerçekten başarıyla anlatan bir belgesel-film olmuş. Oyunculuklar, senaryo, akıcılık, her şeyiyle izlenebilir, güzel bir yapıt olmuş. Hatta tarih seven, özellikle İkinci Dünya Savaşı ve Nazi Almanya’sını merak edenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir film diyebilirim.

Yorum Yap
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(1 oy, ortalama: 5,00, 5 üzerinden )
Loading...

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Popüler Yazılar

Sosyal Eleştiri olarak sizlere dizi film oyun vb. birçok kategoride eleştiriler ve öneriler sunuyoruz. Bununla kalmayıp hayattan tecrübeler ve günümuz medyasından birçok gelişmeyi de sizlere aktarıyoruz.

Copyright © 2017 Sosyal Eleştiri. Created byPYLOP

To Top